Anasayfa / Yazılıdan Nasıl 100 Alınır

Yazılıdan Nasıl 100 Alınır

Yazılıdan Nasıl 100 Alınır
Yazılıdan Nasıl Yüksek Not Alınır

Yazılıdan Nasıl 100 Alınır

Yazılı sınavdan 100 almak elbette her öğrencinin isteğidir. Bunu başarmak için yazılıdan 100 alan öğrencileri gözlemekte fayda vardır. Bu öğrencilerin nasıl çalıştığını, nasıl bir yol izlediğini gözlemlemelisiniz. Başarılı öğrencilerin birçoğunun kendini hiç kasmadığını ve oldukça rahat davrandığını sizlerde fark etmişsinizdir.

Hürriyet’in haberine göre sınavda başarılı olup 100 alan öğrencilerin birkaç tane ortak özelliği bulunmakta, gelin bu özellikleri beraber ele alalım..

  • Kendilerine Özgü Çalışma Planı Oluştururlar

Çalışmanız gereken matematik, edebiyat, fizik, kimya vs. gibi bir çok ders bulunmaktadır. Bu derslerin tümünü programsız ve plansız bir şekilde çalışmak imkansız olmasa da, çok zordur. Ayrıca, planlı bir şekilde çalışan öğrencilerin daha başarılı oldukları da gözlemlenmektedir. Bu nedenle kendilerine özgü çalışma planı oluştururlar.

  • Kendi Öğrenme Metotlarını Keşfederler

Herkesin kendine göre öğrenme metodu vardır. Elbette herkesin aynı yöntemle öğrenebilmesi düşünülemez. Herkesin kendine göre farklılıkları vardır. Öğrencinin burada dikkat etmesi gereken husus görsel materyallerden mi daha kolay öğrenebiliyor? Yoksa yazılı materyallerden mi? Öğrencinin bunu keşfedip, bu doğrultuda ders çalışmalıdır.

  • Zihin Haritası Yaparlar

Ders çalışırken konuları, olayları, düşünceleri ve kelimelerini birbirine bağlamak için yapılan şemaya zihin haritası denilmektedir. Zihin haritasının hafızayı güçlendirmek için yapılan bir yöntem olduğunu da püf nokta olarak belirtmek gerekir. Bu sayede ayrıntıları daha kolay görebilirsiniz.

  • Sürekli Pratik Yaparlar

Pratik yapmanızı birçok kişi size önermiş olabilir. Elbette bu durum pratik yapmanın yanlış olduğunu ifade etmez. Ders çalışırken, geçmişte çıkan sorulardan birkaçını alıp kendinize bir sınav yapın ve belirlenen sürede sınavı bitirin. Bu sayede kendinizi sınamış ve pratik yapmış olursunuz.

  • İş Birliği Yaparlar

Sınav esnasında elbette herkes kendisinden sorumludur. Her koyun kendi bacağından misali.. ancak sınavdan önce güvendiğiniz arkadaşlarınızla bilgi alışverişinde bulunmak ve dersleri birlikte tekrar gözden geçirmek faydalı olacaktır.

  • Sadece Bir Kaynaktan Çalışmazlar

Ders çalışırken sadece bir tane kaynaktan ders çalışmak doğru bir davranış değildir. Birkaç farklı kaynağı inceleyip ders çalışırsanız daha doğru olur ve zihninizi zenginleştirir. Konulara farklı bakış açısıyla bakma yeteneği kazandırır.

  • Sınav Günü Stresini Aşarlar

Sınavlar, öğrenciler için her zaman birer stres kaynağı olmuşlardır. Eğer rahat bir sınav geçirmek ve 100 almak istiyorsanız. Sınav stresi yaşayan ve panik yapan arkadaşlarınızdan o gün uzak durmalısınız. Sınav günü geldiğinde, sınav hakkında olumsuz düşünceler ile zihninizi yormak yerine kendinizi rahatlatmaya çalışmalısınız.

  • Derse Göre Çalışma Planı Hazırlarlar

Tüm dersleri aynı metot ile çalışmak mümkün değildir. Bazı konular test çözerek öğrenilebilecekken bazı konular ise örnekler incelenerek öğrenilebilir. Bu nedenle her dersi kendi yöntemleriyle öğrenmeye çalışmak daha etkili olacaktır.

Her dersin ayrı çalışma planı olsa da, bir püf noktayı belirtmeden geçemeyeceğim. Ders çalışırken konuları uzun uzun okumak yerine konuyu özetleyen küçük notlar alarak çalışmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Nedir ?

REHBERLİK NEDİR? Rehberlik, bir koşulda, durumda, uyum veya seçimde ortada var olan problemin çözülmesinde bir …

3 Yorumlar

  1. suan okulun 2. siyim tsk

  2. 1. yim ben

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------