Anasayfa / Voleybolun Tarihçesi Kısaca Özeti

Voleybolun Tarihçesi Kısaca Özeti

Voleybolun Tarihçesi Kısaca Özeti

Voleybolun Tarihçesi Kısaca Özeti

Voleybol, kendine özel bir top ile iki farklı takım arasında, sahanın ortasında iki direk konularak gerdirilmiş bir file üzerinden el hareketleri ile karşı tarafa geçirilmesi ile oynanılan bir oyundur.

Bu oyun ilk olarak 19. Yüzyıl’da Amerika’da sadece kapalı alanlarda oynanılan bir oyun olarak ortaya çıkmıştır. İlk olarak amatörce oynanmaya başlanmış ve voleybol oyununu keşfeden kişi bu oyuna ‘’Mintonette’’ adını vermiştir. Daha sonraki dönemlerde bu oyunun tanınması ve belli bir kitleye ulaşmasının ardından Dr. Mintonette tarafından toplanan bir toplantıda oyunun ismini Voleybol olarak değiştirmiştir. Voleybol isminin kökeni ‘’Volley’’in İngilizce de ileri-geri anlamına gelmesinden türetilmiştir. Ülkemizde ise voleybol oyunu ilk olarak 1919 yılında ülkemize gelen Amerikalı gemicilerin kendi aralarında voleybol maçları yapmaları ile tanınmıştır. Ülkemizde voleybol’un tanınması ile birlikte kısa bir süre sonra bir okul sporu olarak okullarda oynanmaya başladı ve bu sayede voleybol, ülkemizde bir spor dalı haline geldi. 1948 yılına gelindiğinde ise voleybol, artık Türkiye çapında oynanan bir oyun haline geldi ve artık ülkemizde birincilik adına voleybol oynanmaya başlandı. 1964 yılında ise olimpiyat sporları arasında voleybol da bulundu.

Voleybol oyunu, 18m x 9m ‘den oluşan dikdörtgen bir saha içerisinde, 6 kişilik iki takım arasında karşılıklı oynanan bir oyundur. Voleybol sahasının tam orta kısmında iki tane direk yardımıyla gerdirilmiş olan bir file vardır. Bu filenin yüksekliği erkek oyuncular için 2,43m olarak ayarlanır, bayan oyuncularda ise 2,24m olarak ayarlanmaktadır. Kullanılan file yerden 1m yükseklikte ve 9,5m genişlikte olmalıdır. Her iki takımın tarafında da servis atışları için 3m genişliğe sahip bir koridor bulundurulur. Voleybol oyunu, kesinlikle voleybol topu ile oynanmalıdır, başka top kullanılarak voleybol oynanmaz. Voleybol topu, deri ile kaplanmış ve çevresi 65 cm, ağırlığı ise 220 ile 250 gr. arasında olmaktadır. Amatörce oynan voleybol maçlarında çeşitli sahalar kullanılabiliyorken, resmi müsabakalarda ve maçlarda ise tahta veya sentetik malzeme ile oluşturulan sahalar tercih edilmektedir.

Voleybol oyuncularının amacı, topu ile üzerinden atarak karşı tarafa geçirerek şartlar dahilinde yere değmesini sağlamaktır. Top oyuna servis için ayrılan özel kısımdan atılan hamle ile oyun başlamış olur. Servisin şartları arasında topa tek elle vurmak veya file üzerinden hiç değdirmeden karşı tarafa tek seferde atmak gerekir. Voleybol oyununda en çok kullanılan servis atışları arasında Flooting ve Japon servisi başta gelmektedir. Bu servislerin özeliği ise çok sert olmamakla birlikte havadan ani yön değiştirerek, tahmin edilen süreden önce yere düşerek sayı yapması sağlanan servis atışlarıdır.

Voleybol oyunu oynanırken, bir oyuncu topa en fazla üç defa vurabilir ve iki defa arka arkaya vuramaz. Oyuncular saha içerisindeki yerlerini her servis değişiminde saat yönüne doğru değiştirirler. Günümüzde voleybol oyunu, futboldan sonra en çok oynanan ve popüler olan oyun olma niteliğine sahiptir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

karinca yok etme yolları

Karıncalardan Kurtulmanın En Doğal Çözümü Nedir

İster bahçe katında oturun ister apartmanda; karıncalardan kurtulmak o kadar da basit değildir. Çünkü karıncalar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------