Anasayfa / Genel Kültür / Üniversite Kazanmak İçin Ders Programı

Üniversite Kazanmak İçin Ders Programı

Üniversite Kazanmak İçin Ders Programı Etkili Ders Çalışma Programı

Üniversite kazanmak için öğrencilerin aşmaları gereken engeller o kadar çok ve aynı zamanda bir o kadar zor ki.. Gençlerimiz o kadar emek verdikleri halde bazen istedikleri performansı yakalayamıyor ve bunun sonucu olarak da maalesef istedikleri başarıyı elde edemiyorlar. Bizim budulgan.com olarak buradaki amacımız ders çalışmayı bir türlü beceremeyen ve bu nedenle kaybeden gençlere yardımcı olabilmektir.

Öncelikle hedefinizi iyi belirlemelisiniz. Ben ne olacağım? sorusunun cevabı, sizin ders çalışma performansınızı ve başarınızı en çok etkileyen konudur. Hedefinizi belirledikten sonra kendinize bir puan belirleyin fakat bu puan seçtiğiniz bölümün üzerinde bir puan olmalıdır. Örneğin, istediğiniz bölüm 290 istiyorsa, sizin hedefiniz en azından 340 olmalıdır. Asla, bu puan bana yeter deyip, düşük puanlara gözünüzü dikmeyin, hayatınızın en büyük hatasını yapmış olursunuz.

Hedefinizi belirledikten sonra artık kendinize güvenin. ”Ben bu işi başarabilirim, hem neden olmasın ki?” başarmamak için hiçbir sebep yoktur. Asla şu düşüncelere kapılmayın ”ben kötü bir lisede okuyorum, düz lise mezunuyum” gibi umutlarınızı kaybettirecek gereksiz düşüncelerle zihninizi doldurmayın. Kendinize güvenin, iyi bir çalışma sonucunda istediğim her okula, en güzel yere ulaşabilirim deyin. Kendinize güvenin.

Ailenizin sizlere sunmuş olduğu imkanların her zaman devam etmeyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Bir süre sonra kendi başınıza ayakta kalmak zorunda kalacaksınız. Bir müddet dişinizi sıkıp çalışmalısınız, sonucunun olumlu olarak sizlere yansıdığını göreceksiniz. Hiçbir başarı rahatlık ile elde edilmemiştir.

Ders çalışmaya başlamadan önce elinize birkaç tane A4 kağıt alın, daha sonra her kağıda bir dersin adını yazın ve onun altına da o dersle ilgili sınavda çıkacak konuları maddeler halinde yazın. Yapacağınız bu işlem sayesinde, hangi konulara çalışmanız gerektiği ve çalışmanız gereken kaç konu olduğu gibi bilgileri sizlere verecektir.

Tüm bunları yaptıktan sonra iyi bildiğiniz ve hiç yanlış yapmayacağınız konuların yanına + işareti koyun. Bunu tamamladıktan sonra eksik kaldığınız ve üzerinde durmanız gereken konuların tablosu ortaya çıkacaktır. Çalışma planımızı hazırlarken çok işinize yarayacaktır bu kağıtlar.

Uzmanlar veya Rehberlik öğretmenleri tarafından hazırlanan ders çalışma programlarında 1 saat kimya çalış, sonra 10 dakika dinlen, daha sonra 2 saat tarih çalış gibi programlar hazırlarlar. Bizler bu programın dışına çıkıp kişinin kendi programını kendi belirlemesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bir insanın psikolojisini ne kadar zorlarsanız, o kadar zor verim alırsınız.

Üniversite Kazanmak İçin Ders Programı

Ders Çalışma Programı

1- Haftada kaç saat ders çalışabilirsiniz? bunu iyi belirlemelisiniz. Hedefinize ulaşabilmeniz için hafta içerisinde en az 45 saat ders çalışmalısınız.

2- Kendi ders çalışma programınızı hazırlamalısınız. Okul, Dershane veya iş gibi durumlara uygun bir şekilde ders çalışma saatlerinizi belirlemelisiniz. Başarılı bir ders çalışma programı için günde en az 6 saatinizi ders çalışmaya ayırmalısınız.

3- Çalışacağınız dersleri ve konuları haftanın yedi gününe uygun şekilde paylaştırın.

Not: Sizlere tavsiyem, hafta içi çalıştığınız veya iyi bildiğiniz konuları tekrar yapmak amacıyla iki günlük hafta sonuna bırakmalısınız. Diğer günlerde ana derslere ve bilmediğiniz konulara ağırlığınızı verin.

4- Her pazar günü akşamında, haftalık çalışma programınızı küçük bir kağıda yazarak belirleyin. Bu kağıdı sürekli yanınızda bulundurun ve her ders çalışmadan önce kağıda bakarak kendinizi motive etmeye çalışın.

5- Ders başlangıç ve bitiş saatlerini iyi ayarlayın. Gece dersiniz bitmeden kesinlikle uyumamaya özen gösterin.

6- Dersler arasında kendinize mola vermeyin. Oturduğunuz zaman mümkünse bütün dersleri bitirmeden dinlenmeye geçmeyin.

7- Boş vakitlerinizi iyi değerlendirmelisiniz. Elinizden geldiği kadar boş vakitleri minimum seviyeye indirin.

8- Anlamadığınız konuların üzerine gidin, sonra yaparım diye düşünmeyin. O an o konun öğrenilmesi gerekir.

9- Konuları tam olarak öğrenmeden ve konunun içeriğini tam olarak kavramadan sorular çözmeyin. O zamana kadar çözümlü sorular ile ilerleyin.

10- Ders çalışırken ve soru çözerken kendinizle yarışmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Zevk Suyu Abdesti Bozar mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------