Anasayfa / Ülkemizdeki Ekonomik Faaliyetler Nelerdir Kısaca

Ülkemizdeki Ekonomik Faaliyetler Nelerdir Kısaca

Ülkemizdeki Ekonomik Faaliyetler Nelerdir Kısaca
Ülkemizdeki Ekonomik Faaliyetler Nelerdir Maddeler Halinde

Ülkemizde, halkın geçimini sağlayabilmesi ve ülkenin ihracatını arttırmak amacıyla devletin yaptığı ekonomik faaliyet icraatlarıdır. Türkiye’nin bu anlamdaki ekonomik faaliyetleri genel olarak turizm, sanayi, tarım ve doğal kaynaklarıdır.

Ülkemizdeki Ekonomik Faaliyetler Nelerdir Kısaca

Turizm Sektörü:

Türkiye, son dönemlerde turizm sektöründe attığı büyük adımlar sayesinde dünya çapında büyük bir turizm merkezi haline gelmiştir.

Ülkemize yurt dışından gelen turistler tatil yapmak, sağlık hizmetlerinden faydalanmak ve buna benzer daha birçok alanda imkanlardan faydalanmak amacıyla her yıl özellikle yaz aylarında ülkemize akın etmektedirler. Bu durum ülkemize maddi anlamda birçok katkı sağlamaktadır.

Sanayi Sektörü:

Ülkemizde özellikle Cumhuriyetin ilanından sonra özellikle un, şeker, pamuk, kömür, demir ve akaryakıt alanlarında sanayi çalışmaları için adımlar atılmıştır. Şuan da ülkemiz sanayi sektöründe öyle adımlar attı ki, yerli otomobil, beyaz eşya hatta uçak bile üretebilecek aşamaya gelmiştir.

Son dönemlerde Türkiye Cumhuriyeti, ekonomi alanında en hızlı gelişen ülkelerden bir tanesi haline gelişmiştir.

Tarım Sektörü:

Son dönemler de modern tarım adı altında gerçekleşen tarımda makineleşme ile birlikte tarım alanında artık daha hızlı seri üretim yapılabilmektedir. Bu sayede halkın temel ihtiyaçlarını kendimiz karşılayabilir hale geldik.

Doğal Kaynaklar:

Ülkemiz doğal kaynaklar bakımından en zengin ülkelerden bir tanesidir.  Dünyada bor, demir, bakır, alüminyum, mermer, kömür ve daha birçok ham maddeye aynı anda sahip olabilen nadir ülkelerdendir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

8 Yorumlar

  1. güzel site

  2. Coooooooooooooookkkkkkkkkkk kısa olmuş

  3. Defne Uto Samanthia

    Beyendim akılda kalıcı süper helal olsun.Sınavımda başarılı oldum …… Midneyeb adlıka ıcılak repsü lalhe nuslo.Admıvasın ılıraşab mudlo…(anlayan anladi)

  4. cokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk guzel

  5. güzel
    hem de çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooowwwwwwwwwwwwww

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------