Başlangıç » Ülke Kalkınmasında Tarımın Önemi Nedir

Ülke Kalkınmasında Tarımın Önemi Nedir

11 Nisan 2016 Leave a comment

Sponsor Bağlantılar

Ülke Kalkınmasında Tarımın Önemi Nedir

Tarım ve çiftçilik insanoğlunun ilk geçim kaynakları arasındadır. Geçmişte şehirleşme günümüzde olduğu kadar yaygınlaşmadığı için tarıma uygun alanlar daha çok değerlendirilmekteydi.  Günümüzde maalesef ki kentleşme çalışmalarının artması nedeniyle tarım alanları azaldı ve ülkemizin ihtiyaç duymuş olduğu bazı tarım ürünlerini başka  ülkelerden ithal etmeye başladık. Bu durum daha fazla ilerlerse zaman içerisinde ekonomik anlamda dışa bağımlı hale gelme anlamına gelmektedir.

Tarım ürünleri aynı zamanda sanayi ürünlerinin de hammaddesi olduğundan dolayı ülke kalkınmasında büyük öneme sahiptir. Fakat tarımı bırakıp sadece sanayi çalışmalarına yönelmemelidir. Hem sanayiyi hemde tarımı eşit bir şekilde devam ettirmek gerekir. Çünkü dünyada canlı yaşamının devamı için tarım bir zorunluluktur ve eğer tarım olmazsa ihtiyaçları karşılamak için ülke dışa bağımlı bir hale gelir.

Eğer bir ülkede hiçbir çalışma yoksa bile sadece tarımsal çalışmalara başlayarak işe başlaması halinde ülkenin kalkınması için ilk adımı atmış olur. Yani ülke kalkınmasında tarımın önemi çok büyüktür ve asla ihmal edilmemelidir.

Tarım

Sponsor Bağlantılar


Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.