Anasayfa / Genel Kültür / Tövbe Nedir? Nasıl Tövbe Edilir?

Tövbe Nedir? Nasıl Tövbe Edilir?

Tövbe Nedir? Nasıl Tövbe Edilir?

Her insan zaman zaman hata edebilir. Günah olan davranışları yapabilir. İnsan, günah işlediğinde vicdanı bundan rahtsız olur. Yaptığı hatadan dönmek, işlediği günahı affettirmek ister. Peki, bunun yolu nedir? İnsanın yaptığı hatayı telafi etmesi mümkün müdür? İşlenen bir günahtan pişmanlık duyulduğunda ne yapılması gerekir? Dinimize göre insan, bu gibi durumlarda tövbe ederek Yüce Allah’tan bağışlanma diler. Bir daha aynı hatayı yapmayacağına dair yaratıcısına söz verir. Duyduğu pişmanlığı, içinden geçirdiği duygu ve düşünceleri doğrudan Allah’a iletir. Onun şefkat ve merhametine sığınır. Böylece kişi, Allah ile içten ve yakın bir iletişim kurmuş olur.

”… Sizden kim, bilmeyerek bir kötülük yapar, sonra ardından tövbe edip de kendini ıslah ederse bilsin ki Allah çok bağışlayan, çok esirgeyendir.” (En’am Suresi, 54.Ayet)

Kuran-ı Kerim bize Allah’ın içtenlikle yapılan tövbeleri kabul edeceğini haber verir. Bununla ilgili olarak bir ayet mealinde şöyle buyrulur: ”Kim … haksız davranışından sonra tövbe eder ve durumunu düzeltirse şüphesiz Allah onun tövbesini kabul eder. Allah çok bağışlayıcı ve esirgeyicidir.” Peygamberimiz (s.a.v) de bir hadisinde, ”İşlediği günahtan tövbe eden kimse hiç günah işlememiş gibidir.” diyerek bizleri tövbe etmeye yönlendirir.

Müslüman, işlediği günah, yaptığı hata ne olursa olsun tövbe etmelidir. Yüce Rabb’imizin yapılan tövbeleri kabul edeceğini bilmelidir. Tövbe ettikten sonra da yaptığı hataları, işlediği günahları bir daha tekrarlamamaya özen göstermelidir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

ejderhalar gerçekten var mı

Ejderhalar Gerçek Mi? Yoksa Efsane Mi?

Ejderhalar Gerçek mi ? Yoksa Bir Efsaneden İbaret mi ? Avrupa’da şanssızlık getirdiğine inanılır yalnız …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------