Anasayfa / Toprak Nasıl Oluşur Kısaca

Toprak Nasıl Oluşur Kısaca

Toprak Nasıl Oluşur Kısaca Bilgi Açıklayınız

Toprağın oluşabilmesi için aşağıdaki unsurların bulunması gerekir.

  • Anakaya: Toprak oluşumu için temel ögelerden biridir. Anakaya belli bir iklim altında parçalanarak toprak oluşumu başlar. Anakayanın özelliği toprağın özelliklerini ve türünü belirler.
  • İklim: Anakayanın parçalanmasını sağlar. Nemli ve yağışlı iklimlerde toprak oluşumu daha hızlıdır. Kurak iklimlerde ise az ve yavaştır. İklim toprak oluşumunun önemli bir parçasını oluşturur. İklim olmasaydı toprak oluşmazdı.
  • Yer Şekilleri: Toprağın kalınlığını ve verimini etkileyebilir. Eğimli yüzeylerde toprak kalınlığı az ve ince iken, düz ve çukur alanlarda kalınlık daha fazladır. Yüksek dağların zirvelerinde oluşum neredeyse yok gibidir.
  • Zaman: Toprağın oluşabilmesi için belli bir zaman geçmesi gerekir. Normal şartlar altında 1000 yıllık sürede 1 cm’lik toprak oluşur. Bu durum iklimin türüne göre değişiklik gösterir. Zaman toprağın oluşumunda geçen süreyi temsil eder.

Not: Toprağa karışan her türü organik (bitki, hayvan) maddeye Humus denir. Humus toprağın verimini arttırır.

toprak

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

numara öğren

Android ve Apple Telefonlardan Bilinmeyen Numaraları Öğrenmek

Android ve Apple Telefonlardan Bilinmeyen Numaraları Öğrenmek Bilinmeyen ve öğrenmek istediğiniz çeşitli numaraları bazı servisleri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.