Anasayfa / Temizlik İmanın Yarısıdır Hadisinin Anlamı

Temizlik İmanın Yarısıdır Hadisinin Anlamı

Temizlik İmanın Yarısıdır Hadisinin Anlamı
Temizlik İmanın Yarısıdır Hadisini Açıklayınız

İslam dininin temeli temizliktir. Bu nedenle ibadet edecek olan kişi öncelikle İslam’ın emrettiği şekilde gerekli olan temizliği yapmalıdır. İbadet esnasında kişi Allah’ın huzuruna çıktığından dolayı temiz olması şarttır. Bu nedenledir ki, temizlik imanın yarısıdır denmektedir.

İslam alimlerine göre temizlik olmadan ibadet yapılmaz. İslamiyet’te namaz kılmadan önce temizliğin önemi hakkında her zaman önemli vurgular yapılmıştır. Abdest alarak sadece maddi kirlerden değil, aynı zamanda küfür ve kötülük gibi manevi kirlerden de temizlenmemiz gerekir. Kötü düşünceleri ve günahları terk etmek ve kalbimizi iman aşkıyla doldurmamız gerekir.

Yapacağımız bütün ibadetler için temizlik ön şart olarak kabul edilmiştir. Temizlik ile iman arasında oldukça güçlü bir bağ vardır. Bu nedenle, tam olarak iman etmeyen bir kişinin gusül abdesti veya namaz abdestinin bir anlamı yoktur.

Kişi temizlik yaparak hem maddi hemde manevi kirlerden arınmış olur. Ayrıca temizlik sadece şahsi temizlik ile kısıtlı tutulamaz. Bir Müslüman hem kendi kişisel temizliğini yerine getirmelidir hemde evini, iş yerini ve çevresini de temiz tutmalıdır.

Temizlik-İmanın-Yarısıdır Temizlik İmanın Yarısıdır Hadisinin Anlamı

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Bebek ve Çocukları Eğlendiren Saç Kesim Hizmetleri

Stil sahibi olan anne ve babaların, çocuklarını da kendileri gibi yetiştirebilmeleri için en çok özen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------