Anasayfa / Tek Ebeveynli Aileler Araştırması

Tek Ebeveynli Aileler Araştırması

Tek Ebeveynli Aileler Araştırması
Tek Ebeveynli Ailelerin Yaşadıkları Sorunlar

Tek Ebeveynli Aileler Araştırması

Günümüzdeki aile yaşamındaki en büyük değişikliklerden biri tek ebeveynli ve genelde kadının aile reisi olduğu ailelerin sayısının giderek artmasıdır. Amerika’da doğan çocukların büyük bir kısmı yaşamlarının bir bölümünü tek ebeveynle geçirmek durumundadırlar. Özellikle Afrika kökenli Amerikalı ve İspanyol kökenli Amerikalı ailelerde bu çok daha yaygındır. Esasında Amerika’da her türlü ırklar arasında tek ebeveynli aileler görülmektedir. Bunun iki temel nedeni bulunmaktadır. Birincisi evlilik dışı doğan çocuklar, ikincisi ise boşanma oranlarındaki artıştır.

Bir diğer önemli neden ise evli çiftlerden birinin ölümüdür. 2007’de bu tür ailelerin oranı beyazlar arasında %29, İspanyol kökenlilerde %31, Afrika kökenli ailelerde ise Amerika’da %58 oranında saptanmıştır. Yine 2007 yılında Amerika’da yapılan bir çalışmada yirmili yaşlardaki genç Amerikalılarda gerçekleşen doğumların %45’i evlilik dışıdır.

Bu tür tek ebeveynli ailelerin ve çocukların yaşantısı kaçınılmaz olarak geleneksel şehirdeki aileye kıyasla çok daha zordur. Bu aileler genelde yoksulluk içinde yaşarken çift ebeveynli aileler daha mutlu ve güvenilirdirler. Tek ebeveynli ailelerde yaşam daha streslidir ve bu, hem duygusal hemde ekonomik anlamdadır. Özellikle genç annelerin ebeveyn oldukları ailelerde bu sorunlar daha fazladır. Kazandıkları kısıtlı bir gelirle çalışmak ve aynı zamanda da çocuklarını yetiştirmek durumunda kalan aileler ciddi finansal zorluklarla karşılaşmaktadırlar.

En büyük avantajları ise kadınların aile reisi olduğu aileler doğal olarak daha iyi sosyal ilişkiler geliştirmekte, erkeklerin ebeveyn olduğu aileler ise daha izole bir yaşantıya sahip olmalarıdır. Çocukların okulları ile meşgul olmak, sosyal hizmetler kurumları ile ilişki kurmak genelde kadınlar tarafından daha iyi bir biçimde gerçekleşirken erkekler bu tür ilişkilerde daha zayıf kalmaktadır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Romatoloji Nedir Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

ROMATOLOJİ NEDİR ? Romatoloji, vücudun bağışıklık sisteminin farklı çalışması sonucu gelişen kas ve kemiklerde meydana …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------