Anasayfa / TBMM Nasıl Kuruldu Kısaca

TBMM Nasıl Kuruldu Kısaca

TBMM Nasıl Kuruldu Kısaca Bilgi
TBMM Nasıl Kuruldu Özet

Mustafa Kemal Atatürk, başlatmış olduğu Milli Mücadele hareketinin başarı ile devam edebilmesi için Milli Meclis kurulması gerektiği düşüncesindeydi. Tarihler 19 Mayıs 1920’yi gösterdiğinde Mustafa Kemal, Valiliklere ve Kolordu Komutanlıklarına gönderdiği duyuru ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılacağını bildirmiştir.

Bunun üzerine 10 Nisan 1920 tarihinde, birçok Milletvekili Ankara’ya geldi. Meclisin toplanacağı alana bir kürsü yapıldı fakat Milletvekillerinin oturacağı sandalyeler yoktu bunun üzerine Öğretmen Okuluna ait öğrenci sıraları alana getirildi. Daha sonra kürsünün üzerine zafer kazanılıncaya kadar kalkmayacak üzere siyah bir örtü serilmiştir.

23 Nisan 1920 tarihinde Ankaralılar Cuma namazını Hacıbayram Camisinde kıldıktan sonra büyük bir kalabalık halinde TBMM önüne geldiler. Atatürk, bu esnada gelen insanları seyrediyordu. Ankaralılar Meclisin önünde durdular ve bir hoca dua okuduktan sonra iki kurban kesildi ve ardından milletvekilleri meclise girdiler.

TBMM’nin kuruluşu bu şekilde gerçekleştirilmiştir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

bilgisayarda ayarlari nasil yapilir

Bilgisayar ve İnternet Blogu: Rasyonel Adam

İnternet ve Bilgisayarda Uzman Blog: RASYONEL ADAM Rasyonel Adam Hakkında Bilgi paylaşımı, güncel teknoloji haberleri, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------