Anasayfa / Tartışmacı Anlatım Örnek Paragraf

Tartışmacı Anlatım Örnek Paragraf

Tartışmacı Anlatım Örnek Paragraf
Tartışmacı Anlatım Örnekleri ve Açıklamaları

Tartışmacı Anlatım Paragraf Örnekleri

Tartışmacı Anlatım Örnek Paragraf – 1

Bilimin bir işlevi de iyi ile kötüyü göstermesidir. İyi ile kötüyü belirlemede de toplum içinde büyük anlaşmazlıklar çıkar. Eskilik yandaşlarına göre eski olan her şey iyidir, yeni olan her şey kötüdür. Yenilik yandaşları ise tümüyle bunun tersini düşünürler. Oysa bu yolların ikisi de yanlıştır. Çünkü bir şeyin iyi ya da kötü olması, eski yada yeni olmasına bakmaz. Bu önemli sorunun çözümünü de ancak bilimden bekleyebiliriz. Bilim, iyi ile kötü sorununu, doğru ve yanlış sorunu biçimine koyarak çözümler.

Yazar bu parçada bilimin işlevleriyle ilgili farklı görüşlere yer verdikten sonra bu görüşlerin yanlış olduğunu vurgulayıp kendi düşüncelerini sıralamaya başlıyor. Bu yolla konu ile ilgili bir tartışma oluşturuyor.

Tartışmacı Anlatım Örnek Paragraf – 2

Her yerde okuruz, sanatçı hümanist olmalı diğer insanlara bu konuda yol göstermelidir diye. Neden? Bu ülkenin insanı insancıl değil mi ki sanatçılar onlara yol göstersin? Her sabah komşusunu kahvaltıya çağıran kadın insan sevmiyor mu yada her sabah öğrencilerinin yüzüne sevinçle bakan öğretmen? Bence Türkiye’de sözcükler yanlış kullanılıyor. Sanatla insanı insana anlatalım ama onları insancıl değil diye suçlamayalım.

Bu parçada yazar, yaygın bir görüşe karşı çıkıp örneklerle kendi düşüncesinin doğruluğunu ortaya koymaya çalışıyor. Bunu yaparken soru cümlelerinden yararlanıyor. Tüm bunlar tartışmacı anlatım nitelikleridir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------