Anasayfa / Sınav Kaygısı İle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir

Sınav Kaygısı İle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir

Sınav kaygısı ile başa çıkmanın çeşitli yolları vardır. Doğru nefes almak, düzenli egzersiz yapmak ve düşünce biçimini düzenlemek bunlardan bazılarıdır.

Sınav Kaygısı İle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir

Doğru Nefes Almak

Doğru nefes vücudu rahatlatır ve gevşemeye neden olur. Vücutta daha fazla oksijen yakılmasından dolayı öğrenme sırasında beyinde meydana gelen protein bağlarının kurulmasını sağlar. Oksijenin vücudun en uç noktasına gitmesine ve stresin ortadan kalkmasına yada azalmasına yol açar.

Doğru nefes almada akciğerin tamamı oksijen ile dolar. Bunun için sağ elinizi midenizin, sol elinizi de göğsünüzün üstüne koyun. Nefes aldığınızda sağ el hareket ediyorsa doğru nefes alıyorsunuz demektir.

Günde 40-50 defa doğru nefes alma egzersizi yapmak sınav kaygısını azaltır.

Düzenli Egzersiz Yapmak

Düzenli egzersizler sınav kaygısını azaltır ve çeşitli yararlar sağlar. Bu yararlardan bazıları şunlardır:

  • Kas gevşemesi
  • Zihinsel gevşeme
  • Yapılan işte verimlilik artışı
  • Enerjide artış
  • Endişelerde azalma
  • Sağlık
  • Duygusal rahatlık
  • Kendine güven

Günde 10-20 dakika düzenli egzersiz yapmanın sınavlara hazırlanan gençlere sağlayacağı yararlardan birincisi kaygısı azaltması, ikincisi de öğrenmede etkinliğin artmasıdır. Gerginlik damarlarda daralmaya neden olduğu için hücrelere giden kan miktarında azalma meydana gelir. Bu durumda vücutta salgılanan bazı maddeler hücrelerin kapasitesini tam manasıyla kullanamamasına neden olarak öğrenmeyi zorlaştırır.

Düzenli egzersiz öğrenmeyi kolaylaştırır. Egzersizden sonraki rahatlama sırasında vücutta salgılanan serotonin hormonu zihinsel faaliyetleri arttırarak öğrenmeyi kolaylaştırır.

Bir egzersiz programı tamamlandığı zaman yorgunluk hissedilmemelidir. Egzersizde yorucu hareketlerden kaçınılmalıdır. Sağa sola eğilme, öne eğilerek eli yere değdirme, dizlere bükerek yere eğilme vb. hareketler yapılmalıdır.

Düşünce Biçimini Düzenlemek

Sınav için olumlu düşünülmelidir. Sınavdan önce geçmişteki başarısızlıklar değil başarılar düşünülmelidir. Bu davranış kişinin kendine güven duyması açısından önemlidir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------