Anasayfa / Genel Kültür / Selülit Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Giderilir?

Selülit Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Giderilir?

Selülit Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Giderilir?

Selülit Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Giderilir?

Selülit, bütün kadınların ortak sorunudur. Selülit nedeniyle ortaya çıkan görüntü hiçbir kadının hoşuna gitmez ve kadınların korkulu rüyası gibi bir durumdur.

Selülitlere sahip olan bir kadın pürüzsüz ve selülitsiz bir bacağa sahip olabilmek için elinden gelen her şeyi yapar. Elbette selülit sadece bayanlara has bir durum değildir, erkeklerde de görülebilir fakat erkekler bu durumu sorun olarak görmezler bile..

Geçmişe baktığımızda, kadınlarda selülit diye bir şey yoktu. Bunun en büyük nedeni ise sürekli çalışmaları ve hareket halinde olmalarıydı. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve kadınların eskisi kadar hareket etmelerine gerek kalmaması, kadınların hareketsizliğine yol açmış ve doğal olarak da zaman içerisinde selülitler oluşmaya başlamıştır.

Selülit Nedir?

Genel olarak portakal kabuğu görüntüsü oluşturan, deri ve yağ dokularının düzensizleşmesi durumudur. Kadınların kalça, bacak ve karın bölgelerinde sıkça rastlanılan bir durumdur.

Selülit Neden Olur?

1. Düzensiz ve sağlıksız beslenme
2. Kahve ve kola gibi içecekleri aşırı tüketmek
3. Stres ve psikolojik bunalımlar
4. Hareketsizlik ve tembel bir yaşam tarzı
5. Vücudun bağ dokusunun zayıf olması
6. Kan dolaşımı bozuklukları
7. Hormon bozuklukları

Selülit Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Giderilir?

Selülit Nasıl Önlenir ve Nasıl Giderilir?

  • Gün içerisinde bol bol su tüketmelisiniz. En az 2 – 3 litre olacak şekilde.
  • Hergün düzenli olarak spor yapmalısınız. Selülitin en büyük sebebi hareketsizliktir. Spor yaparak hem selülitlerden kurtulur hemde sağlıklı, güzel ve seksi bir vücuda sahip olursunuz.
  • Kendinize düzenli bir beslenme programı hazırlamalısınız. Düşük kaloriye sahip yiyecekler tüketmeli ve bol bol meyve sebze tüketmelisiniz.
  • Selülit oluşabilecek bölgeye masaj yaptırma şansınız varsa kesinlikle yaptırın. Birçok ünlü kadın, bu yöntem ile selülitlerinden kurtulmaktadır. Eğer size masaj yapacak kimse yoksa piyasada bulunan masaj aletlerinden de satın alarak faydalanabilirsiniz.
  • Aşırı miktarda şeker ve tuz tüketmemelisiniz. Çünkü aşırı tuz, vücuttaki sıvı miktarının artmasına ve daha fazla su içmenize neden olacaktır ve bunun sonucunda ödem oluşabilir.
  • Düzenli ve rahat bir uyku geçirmelisiniz. Bu sayede siz uyurken vücudunuzdaki zehirli maddeler atılır ve vücudunuzda selülit oluşumu engellenir.
  • Yüksek topuklu ayakkabı giymek, vücudun kan dolaşım sistemini dengesizleştireceğinden dolayı selülit oluşturabilir bu nedenle elinizden geldiği kadar topuklu ayakkabılardan uzak durun.
  • Mümkün olduğunca stresten uzak ve sakin bir hayat sürmeye çalışın. Yaşadığınız sıkıntılar ve stres, vücudunuzda selülit oluşmasına sebep olur.
  • Çok dar kıyafetler giyip, vücudunuzu sıkarak kan dolaşımı engellemeyin.

Bir önceki yazımız olan Bitkilerde Mitoz Bölünme Nasıl Gerçekleşir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------