Anasayfa / Genel Kültür / Rüzgarın Hızını ve Yönünü Etkileyen Faktörler Nelerdir

Rüzgarın Hızını ve Yönünü Etkileyen Faktörler Nelerdir

Rüzgarın Hızını ve Yönünü Etkileyen Faktörler Nelerdir

  • Rüzgarın Hızını Etkileyen Faktörler

Bazen çok şiddetli eserek evlerin çatılarını uçuran, ağaçları yerinden sökebilen rüzgarlar bazen de sakin sakin eserler. Rüzgarın hızı anemometre adı verilen cihazla ölçülür km/s cinsinden ifade edilir. Rüzgarın hızını etkileyen faktörler şunlardır;

a) Basınç Farkı:

Rüzgar, basınç farkından doğar. Rüzgarın hızını etkileyen en temel faktör basınç farkıdır. Rüzgarın hızı basınç farkıyla doğru orantılıdır. İki merkez arasındaki basınç farkı ne kadar fazla olursa rüzgarda o kadar hızlı eser.

b) Basınç Merkezleri Arasındaki Mesafe:

İki merkez arasında oluşan rüzgarın aldığı yolun uzaması hızını azaltır. Yani basınç merkezleri arasındaki mesafe arttıkça rüzgarın hızı azalır.

c) Yer Şekilleri ve Bitki Örtüsü:

Sürtünme olayı rüzgarın hızını azaltır. Yer şekillerinin eğim ve engebesinin fazla olduğu yada bitki örtüsünün gür olduğu yerlerde rüzgarın sürtünmesi artar, bu durum rüzgarın hızını keser.

d) Dünya’nın Günlük Hareketi

Dünya’nın kendi ekseni etrafında batıdan doğuya doğru dönmesi, rüzgarların yönünde sapmalara neden olur. Sapmaya uğraşan rüzgarların yolu uzadığı için hızları azalır.

Dünya’nın dönüş yönüne bağlı olarak rüzgarların sapma yönü Kuzey Yarım Küre’de sağa (saat yönünde) Güney Yarım Küre’de sola (saat yönünün tersine) doğrudur. Rüzgarların sapmasına neden olan bu faktöre Coriolus Kuvveti denir.

  • Rüzgarın Yönünü Etkileyen Faktörler

Bir bölgede rüzgarın yıl boyunca en fazla estiği yöne o bölgenin hakim rüzgar yönü denir. Rüzgarın yıl içinde hangi yönden ne sıklıkla estiği rüzgar frekans güllerine bakılarak belirlenir.

Rüzgarların esiş yönleri üzerinde ve hakin rüzgar yönlerinin ortaya çıkmasında şu faktörler etkilidir;

a) Basınç Merkezlerinin Konumu:

Rüzgarların esiş yönünü etkileyen en önemli faktör basınç merkezlerinin birbirine göre hangi yönde bulunduğudur. Bilindiği gibi rüzgarlar daima yüksek basınçtan alçak basınca doğru eser.

b) Yer Şekilleri:

Dağların konum ve uzanışı, rüzgarlar için doğal kanallar meydana getirir, dağlık ve engebeli bölgelerde hakim rüzgar yönü genellikle dağların uzanışına paralellik gösterir.

Rüzgarın Hızını ve Yönünü Etkileyen Faktörler Nelerdir

Bir önceki yazımız olan Tarihi Eser Nedir Kısaca başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Nedir ?

Deniz ulaştırma işletme mühendisliği, gemilerin idaresinden sorumlu olan, gemiye yük bulma veya var olan yüklere …

Bir Yorum

  1. Faydalı bir yazı oldu ödevimi sayenizde yapabildim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------