Anasayfa / Recep Ayında Kesilen Kurbana Ne Denir

Recep Ayında Kesilen Kurbana Ne Denir

Reklam
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Recep Ayında Kesilen Kurbana Ne Denir

kurban

Recep ayında kesilen kurbana Atire ve Fera denilmektedir. Ancak böyle bir kurban kesme ibadeti İslam dini tarafından emredilmemiştir.  Yani Recep ayı içerisinde kurban kesilmesi gerekmektedir şeklinde bir kural söz konusu değildir. Ancak isteyen kişiler Allah rızası için kurban kesebilirler.

  • Said b. Müseyyeb ve Ebu Hüreyre (ranhüma)’dan birisi Rasûlullah (s.a.v): “Fera ve Atire kurbanı kesmeyi yasakladı” derken bir diğeri: “Fera ve Atire kurbanı İslâm’da yoktur” demiştir. (Tirmizî, Edahî: 15; Ebû Davud, Dahaya: 20)
  • Ebu Hüreyre (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Fera ve Atire diye bir kurban modeli İslâm’da yoktur.” (Yani devenin ilk yavrusu mutlaka kurban edilecektir diye bir şart olmadığı gibi Receb ayında da kurban kesilme adeti İslâm’da yoktur.) (Tirmizî, Edahî: 15; Ebû Davud, Dahaya: 20)
Reklam

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

saltanatın kaldırılması nedenleri sonuçları

Saltanatın Kaldırılmasının Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir

Reklam -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------     Saltanatın kaldırılmasının nedenleri: 1. 20 Ocak 1921 ‘de kabul edilmiş olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------