Anasayfa / Peygamberlerde Bulunması Gereken Sıfatlar Nelerdir

Peygamberlerde Bulunması Gereken Sıfatlar Nelerdir

Peygamberlerde Bulunması Gereken Sıfatlar Nelerdir Kısaca
Peygamberlerin Sıfatları Nelerdir

Peygamberlerde Bulunması Gereken Sıfatlar Nelerdir

Peygamberlerin sıfatları, onlarda bulunması zorunlu olan bazı özelliklerdir. Fakat bu özellikler, peygamberlerin insanüstü varlıkları olduğu anlamına gelmez. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerimde, peygamberlerinde birer insan olduğunu ve insani özellikleri bulunduğunu bildirmektedir.

Fakat Peygamberleri diğer insanlardan ayıran bazı sıfatları vardır. Bu sıfatlar;

Sıdk:

Bu sıfat, Peygamberlerin hiçbir zaman yalan söylemediklerini ve doğru sözlü dürüst kişiler olduklarını belirtmektedir. Çünkü yalan söyleyen kişilere güvenilmez ve insanların güveni yok olurdu. Bu durumda peygamberlerin dünyaya gönderiliş amaçlarındaki gaye ve hikmetler yok olurdu.

Emanet:

Bu sıfat, Peygamberlerin güvenilir kimseler olduklarını ifade etmektedir. Bütün peygamberler güvenilir, emin kişilerdir ve asla emanete ihanet etmezler.

İsmet:

Bu sıfat, Peygamberlerin günahsız kişiler olduğunu ifade etmektedir. Kelime manası olarak ‘’günah işlememek ve günahtan korunmak’’ anlamlarına gelen İsmet, Peygamberlerin şirk ve küfür gibi büyük günahlardan münezzeh olduklarını ifade etmektedir.

Fetanet:

Bu sıfat, Peygamberlerin akıllı, zeki ve uyanık kimseler olduklarını ifade etmektedir. Çünkü bu durumun zıttı ahmaklıktır ve bir peygamber ile böyle bir şey asla bağdaştırılamaz.

Tebliğ:

Bu sıfat, Peygamberlerin Allah’tan aldıkları emir ve yasakları, ümmetlerine noksansız bir şekilde iletmeleri anlamına gelmektedir. Tebliğ, kelime anlamı olarak duyurmak, açıklamak anlamına gelmektedir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------