Anasayfa / Peygamber Efendimizin Doğduğu Çevrenin Özellikleri Nelerdir

Peygamber Efendimizin Doğduğu Çevrenin Özellikleri Nelerdir

Peygamber Efendimizin Doğduğu Çevrenin Özellikleri Nelerdir

Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (s.a.v)’in doğduğu dönemde Mekke halkı putlara tapar, kız çocuklarını diri diri toprağa gömer, kumar oynanır, hırsızlık yapılır ve her türlü zulüm yaşanırdı. Ayrıca Mekke toprakları o dönemde herhangi bir devlete bağlı da değildi. Yani onlara müdahale edecek ve zulmü durduracak herhangi bir kuvvet bulunmamaktaydı. Tarihçiler bu döneme Cahiliye Devri demektedirler.

O dönem yaşanan zulümler kadar, ilginç olaylarda yaşanıyordu. Örneğin insanlar putlara tapar, onlara ibadet eder ve acıkınca da taptıkları putları yerlerdi.

Sasaniler ve Doğu Roma İmparatorluğu, o dönemde Arap yarımadasını kontrolü altına almıştır. Fakat Arap kabileleri bunu kabul etmemiş ve bu devletlere bağlılıkları asla söz konusu olmamıştır. Arap kabileleri ile bu devletler arasında yaşanan ilişkilerin tamamı ticaret üzerine kuruluydu.

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in İslamiyet’i insanlara tebliğ etmesinden önceki dönemde insanlar putlara tapar ve 360 tane putları bulunmaktaydı.  Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi, acıkınca taptıklarını iddia ettikleri putları hiç tereddüt etmeden yerlerdi.

Mekkelilerin okuma yazma oranı da bir hayli düşüktü, eğitim seviyesi çok düşük olan, her türlü kötülüğün yapıldığı bir dönemde sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v) dünyaya gelmiş ve tüm insanlığa bir rahmet olmuştur.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Nedir ?

REHBERLİK NEDİR? Rehberlik, bir koşulda, durumda, uyum veya seçimde ortada var olan problemin çözülmesinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------