Anasayfa / Periyodik Sistem Nedir Konu Anlatımı

Periyodik Sistem Nedir Konu Anlatımı

Periyodik Sistem Nedir Konu Anlatımı

Bilim insanları yeni elementler keşfettikçe ve elementlerin sayısı arttıkça elementleri benzer özelliklerine göre çeşitli şekillerde sınıflandırmışlardır. Bu sınıflandırma sayesinde elementler daha kolay öğrenilebilir hale gelmiştir. İlk çalışmayı Johnn Dobereiner, benzer özellik gösteren elementlerden üçlü gruplar oluşturarak  gerçekleştirmiştir. John Newlands artan atom ağırlıklarına göre sıralamıştır.  Mendeleyev ve Meyer birbirinden habersiz aynı dönemde elementleri sınıflandırmıştır. Meyer elementleri benzer fiziksel özelliklerine göre, Mendeleyev ise atom ağırlıklarına göre sıralamıştır.

Mendeleyev, oluşturduğu çizelgede elementlerin düzenli olarak yinelenen özellikler gösterdiğini fark etmiştir. Periyodik sistemde elementin adı, sembolü ve element atomunun proton sayısı gibi bilgilere de yer verilmektedir.

Günümüzde kullanılan modern periyodik sistemin temeli protonun keşfine dayanmaktadır. Henry Moseley elementleri atomun proton sayısına (atom numarasına) göre düzenlenmiştir.

Moseley’den sonra, periyodik sistemde son değişiklik Glenn Seaborg tarafından yapılmıştır. Periyodik tablonun altına iki sıra daha ekleyerek periyodik sisteme son şeklini vermiştir.

Periyodik sistem yardımıyla elementlerin çeşitli özelliklerini anlayabiliriz. Yatay ve dikey sıralara yerleştirilmiş 100’den fazla element bulunur.

Periyodik Sistem Nedir Konu Anlatımı

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

karinca yok etme yolları

Karıncalardan Kurtulmanın En Doğal Çözümü Nedir

İster bahçe katında oturun ister apartmanda; karıncalardan kurtulmak o kadar da basit değildir. Çünkü karıncalar …

3 Yorumlar

  1. Ne uzunu 10 dk da yazar 5dk da ezberledim bunu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------