Başlangıç » Paskalya Nedir Nasıl Kutlanır

Paskalya Nedir Nasıl Kutlanır

11 Aralık 2015 Leave a comment

Sponsor Bağlantılar

Paskalya Nedir Nasıl Kutlanır

Paskalya

Paskalya Nedir?

Hıristiyanlık inancının en büyük bayramı olarak tanımlanan Paskalya Bayramı, İsa Mesih’in dirilişini dile getirmektedir. Paskalya Bayramının kutlandığı gün genellikle değişmektedir. Çünkü ilkbahar gündönümünün yaşandığı 21 Mart’ta dolunay görünmesinden sonraki ilk Pazar günü olarak kabul edilmektedir. Fakat paskalya günü için nisan ayının ikinci Pazar günü önerilmektedir.

Paskalya Nasıl Kutlanır?

Paskalya bayramında,  evlerde paskalya çöreği olarak adlandırılan çörek yapılır; boyalı paskalya yumurtası haşlanır; mumlar yakılır ve dualar edilir.

Paskalya Günü’nü tüm Hıristiyan mezhepleri kendi inanç ve geleneklerine göre kutlayarak geçirirler.

Katolik Kiliselerde, Paskalya gecesi ayinleri düzenlenir ve bu ayinde yeni ateş kutsanır, paskalya mumu yakılır; İncil’den bölümler okunur, vaftiz törenleri yapılır. Geçmiş dönemlerde Vaftiz törenleri sadece paskalya gününde gerçekleştirilirdi.

Rum ve Rus Ortodoks Kiliselerinde ise gece ayinlerinden evvel kilise dışında bir ayin alayı düzenlenir. Ayin alayı, kiliseden dışarı çıkarken hiçbir ışık yakılmaz, dönüşte ise İsa Mesih’in dirilişini ifade etmek için birçok mum yakılır.

Kaynakça:
http://www.delinetciler.org/nedir/135559-paskalya-bayrami-nedir-neden-kutlanir.html

Sponsor Bağlantılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.