Anasayfa / Paskalya Nedir Nasıl Kutlanır

Paskalya Nedir Nasıl Kutlanır

Reklam
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Paskalya Nedir Nasıl Kutlanır

Paskalya

Paskalya Nedir?

Hıristiyanlık inancının en büyük bayramı olarak tanımlanan Paskalya Bayramı, İsa Mesih’in dirilişini dile getirmektedir. Paskalya Bayramının kutlandığı gün genellikle değişmektedir. Çünkü ilkbahar gündönümünün yaşandığı 21 Mart’ta dolunay görünmesinden sonraki ilk Pazar günü olarak kabul edilmektedir. Fakat paskalya günü için nisan ayının ikinci Pazar günü önerilmektedir.

Paskalya Nasıl Kutlanır?

Paskalya bayramında,  evlerde paskalya çöreği olarak adlandırılan çörek yapılır; boyalı paskalya yumurtası haşlanır; mumlar yakılır ve dualar edilir.

Paskalya Günü’nü tüm Hıristiyan mezhepleri kendi inanç ve geleneklerine göre kutlayarak geçirirler.

Katolik Kiliselerde, Paskalya gecesi ayinleri düzenlenir ve bu ayinde yeni ateş kutsanır, paskalya mumu yakılır; İncil’den bölümler okunur, vaftiz törenleri yapılır. Geçmiş dönemlerde Vaftiz törenleri sadece paskalya gününde gerçekleştirilirdi.

Rum ve Rus Ortodoks Kiliselerinde ise gece ayinlerinden evvel kilise dışında bir ayin alayı düzenlenir. Ayin alayı, kiliseden dışarı çıkarken hiçbir ışık yakılmaz, dönüşte ise İsa Mesih’in dirilişini ifade etmek için birçok mum yakılır.

Kaynakça:
http://www.delinetciler.org/nedir/135559-paskalya-bayrami-nedir-neden-kutlanir.html

Reklam

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

saltanatın kaldırılması nedenleri sonuçları

Saltanatın Kaldırılmasının Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir

Reklam -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------     Saltanatın kaldırılmasının nedenleri: 1. 20 Ocak 1921 ‘de kabul edilmiş olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------