Başlangıç » Osmanlı Padişahları Neden Hacca Gitmedi

Osmanlı Padişahları Neden Hacca Gitmedi

21 Ekim 2015 Leave a comment

Sponsor Bağlantılar

Osmanlı Padişahları Neden Hacca Gitmedi
Padişahlar Neden Hacca Gitmediler

Osmanlı Padişahları, devleti lidersiz bırakamazlar ve her zaman tahtta bulunmak zorundaydılar.

Osmanlı Padişahları, sıradan insanlar değillerdir. Bu nedenle bir yere gitmeleri için uzun hazırlıklar ve ordunun hazırlanması gerekiyordu, elbette tüm bunlarda maddi açıdan çok yüksek miktar gerektirirdi.

O dönemin şartlarında İstanbul’dan Mekke’ye gitmek en az 5 – 6 aylık zaman gerektirdiğinden dolayı ortalama bir yıllık yolculuk olacaktır. Ve şahsi bir ibadet olduğundan dolayı da Padişah tüm bu masrafları kendi parasıyla karşılamak zorundaydı. Padişah ne kadar zengin olursa olsun, koca bir orduyu ve beraberindekilerinin masraflarını karşılaması mümkün değildir.

Ayrıca padişahın yokluğunda Devleti-i Aliye’nin durumu da ayrı bir sorun teşkil edecekti bu nedenle dönemin İslam Alimleri, dışarıdan saldırı, içerideyse fitne çıkma ihtimali varsa ve bundan da Müslümanlara zarar gelecekse halife ve sultanların Hacca gitmemeleri konusunda fetva vermişlerdir.

Bu nedenle Osmanlı Padişahları hacca gitmezlerdi.

Osmanlı Hanedanından Hac vazifesini yerine getiren tek erkek Cem Sultan’dır. Kendisi Osmanlı’dan kaçıp Mısır Memluklerine sığındığı dönemde, Hac ibadetini yerine getirmek üzere Mekke’ye gidebilmiştir. Bunun dışında Osmanlı Hanedanından hiçbir erkek Hacca gitmemiştir.

Sponsor Bağlantılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.