Anasayfa / Ormanların Korunmasında Yasalar mı Çevre Bilincimi Etkili olur

Ormanların Korunmasında Yasalar mı Çevre Bilincimi Etkili olur

Ormanların Korunmasında Yasalar mı Çevre Bilincimi Etkili olur

Ormanların Korunmasında Yasalar mı Çevre Bilincimi Etkili olur

Ormanların korunmasında çevre bilinci daha etkili olur. Çünkü yasaları yapan da zaten insanlardır. Eğer bir insanda ormanların korunması için gerekli bilinç ve düşünce varsa ormanları korumak mümkündür. Aksi taktirde yasalar yoluyla ne kadar önlem alınırsa alınsın fayda etmeyeceğini düşünüyorum.

Klasikleşmiş ama güzel bir söz vardır. ‘’Herkesin polisi kendi vicdanıdır. Polis vicdanı olmayanların karşısındadır.’’ Diye.. Yasalar ile ormanları korumak istersek, bilinçsiz kişilerden ormanları korumak için her ağacın başına bir polis dikmemiz gerekir. Oysa bilinçli insanlar için buna ihtiyaç yoktur, onlar için en iyi polis bilinçleridir.

Bir ülkedeki tüm insanlar ormanları korumanın ne kadar önemli olduğunu bildikleri taktirde, ‘’ormanları korumak’’ kavramı bile söz konusu olmayacaktır. Yasalar insanlara yasakları belirler. Oysa bilinçli olmak insana; doğayı ve ormanları neden korumalıyız? Ormanları koruyunca ne oluyor? Ormanların bize faydası nedir? Ormanlar korunmazsa ne olur? Gibi soruların cevabı arayarak daha mantıklı bir şekilde ormanlar korunmuş olur.

Yani; Ormanların korunmasında çevre bilinci, yasalara göre daha etkili olur.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir Yorum

  1. Bana cevre bilinciyle ilgili soru lazim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------