Anasayfa / Organ Bağışının Önemi Nedir

Organ Bağışının Önemi Nedir

Organ Bağışının Önemi Nedir Kısaca

Organ Bağışının Önemi Nedir

Bazı hastalıkların tek tedavi yöntemi maalesef ki organ ve doku nakli ile gerçekleştirilebilmektedir. Söz konusu bu hastalıkların sayısı Türkiye’de de her geçen gün giderek artıyor. Bundan dolayı ülkemizde her geçen gün daha fazla organ ve doku bağışına ihtiyaç duyuluyor.

Bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından birçok çalışma ve proje yürütülmektedir. ‘’Organ Bağışı Hayat Kurtarır’’ sloganı ile başlatılan bu çalışmalar elbette durumu biraz toparlamaya yardımcı oluyor fakat bu yeterli değildir.

İnsanlar organ bağışında bulunmak istemiyor veya tereddüt içerisinde kalıyorlar. Şu asla unutulmamalıdır ki, organ bağışı sadece kişinin tıbben ölümü gerçekleşmesi halinde yapılmaktadır. Bunu gerçekleştirebilmek için de kişinin veya ailesinin organların bağışlanması konusunda bir dilekçesi, herhangi bir kaydı veya isteği bulunması gerekmektedir.

Kişinin hayattayken kendi rızası ile organlarını bağışlamak istemesi, kişi vefat ettikten sonra organlarını başka hastaların tedavisi amacıyla kullanılmasına izin vermesi anlamına gelir. Organ bağışında bulunmak için en yakın sağlık müdürlüğüne veya hastanelere başvurarak organ bağışında bulunmak istediğinizi bildirebilirsiniz.

Unutmayın, hepimizin birer hasta adayıyız ve o durumda bizde olabilirdik. Öldükten sonra hiçbir ihtiyacımız olmayacak olan organlarımızı başka insanların tedavisi ve hayatta kalabilmeleri için bağışlamalıyız.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

3 Yorumlar

  1. Yani fazla iyi degil orta yani

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------