Anasayfa / Ömer Seyfettin Kimdir Kısaca

Ömer Seyfettin Kimdir Kısaca

Ömer Seyfettin Kimdir Kısaca Hayatı
Ömer Seyfettin Kimdir Özet

Ömer Seyfettin Kimdir Kısaca

Türk Edebiyatı’nın Hikaye alanında önemli yazarlarından olan Ömer Seyfettin, Balıkesir’in Gönen ilçesinde 1884 yılında dünyaya gelmiştir. Babasının adı Ömer Şevki Bey, annesinin adı ise Fatma Hanım idi.

Eğitim hayatına ilk olarak mahalle mektebinde başlayan Ömer Seyfettin, bunun ardından Mekteb-i Osmani’ye kaydolmuştur. Ardından Askeri Baytar Rüştiyesinden 1896 yılında mezun olarak Edirne Asker İdadisi’ne girdi ve buradan da 1900 yılında mezun oldu. Askeri İdadiden mezun olduktan 3 yıl sonra (1903 yılında) Mekteb-i Harbiye-i Şahane’den Asteğmen rütbesiyle mezun olmuştur.

Ardından iki arkadaşı Ziya Gökalp ve Ali Canip Yöntem ile beraber Milli Edebiyatın başlangıç noktası olarak kabul edilen ‘’Yeni Lisan’’ adlı yazısını, 1911 yılında çıkartmış oldukları ‘’Genç Kalemler’’ dergisinde yayınlamıştır.

Meslek hayatına bir Asker olarak başlayan Ömer Seyfettin, kendini edebiyat alanına daha verebilmek için ordudan ayrılmak istemiş ve bunun için tazminat bile ödemiştir. Çok kısa bir süre içerisinde Balkan Harbi’nin başlamasıyla birlikte tekrar askere çağrılan Ömer Seyfettin bu harpte Yanya Kalesinde esir düşmüştür. Ancak bir yıl sonra İstanbul’a geri dönme fırsatı elde etmiştir.

‘’Türk Sözü’’ adlı bir derginin başyazarlığını yapmıştır. Ayrıca 1914 yılında Kabataş Lisesi’nde Türk Edebiyatı öğretmenliği yapmıştır. 6 Mart 1920 tarihinde de vefat etmiştir.

Ömer Seyfettin Türk Edebiyatına en önemli eserlerini Hikaye alanında vermiştir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------