Anasayfa / Nutuk Ne Zaman Yazıldı

Nutuk Ne Zaman Yazıldı

Nutuk Ne Zaman Yazıldı

Nutuk, Atatürk tarafından 15 – 20 Ekim 1927 tarihlerinde oluşturulmuş bir eserdir. İçerisinde Atatürk ve Silah arkadaşlarının faaliyetleri ve Vatanımız için yaptıkları fedakarca çalışmalar hakkında kısaca bilgiler veren bir konuşmadır. Atatürk, bu konuşmayı gerçekleştirdikten sonra Kültür Bakanlığı Yayınevi tarafından Atatürk’ün bu konuşması yaklaşık 900 sayfalık bir kitap haline getirmiştir.

Nutuk, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Devletinin o döneme ait en önemli temel resmi tarih kaynağı olma özelliğini de taşımaktadır.

Nutuk, o dönemden sonra birçok yayınevi tarafından basılmış ve bazılar Nutuk kelimesinin eş anlamı olan Söylev başlığını tercih etmişlerdir.

Bu eser aynı zamanda Atatürk’ün tarihçi özelliğini de ortaya koymaktadır. Atatürk; yaşanılan olaylarla ilgili birçok belge ve doküman toplamış ve Nutuğu kaleme alırken bu kaynaklara dayanarak olayları özetlemiştir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

bilgisayarda ayarlari nasil yapilir

Bilgisayar ve İnternet Blogu: Rasyonel Adam

İnternet ve Bilgisayarda Uzman Blog: RASYONEL ADAM Rasyonel Adam Hakkında Bilgi paylaşımı, güncel teknoloji haberleri, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------- ------- ------