Anasayfa / Genel Kültür / Naturalizm Nedir ve Özellikleri Nelerdir

Naturalizm Nedir ve Özellikleri Nelerdir

Natüralizm Akımı Nedir ve Özellikleri Nelerdir

Naturalizm Nedir ve Özellikleri Nelerdir

1870’li yıllarda deneysel bilimlerdeki yöntemlerin edebiyata uyarlanmasıyla doğup gelişen akımdır. Edebiyatta realizm geleneğinin daha da ileri götürülmüş biçimidir. Bir başka deyişle, gözlemle birlikte bilimsel deneyi de uygulamaya sokmuş bir edebiyat akımıdır.

Natüralist akımın öncüsü Fransız romancısı Emile Zola’dır. Deneysel bilimlerdeki olguculuk (pozitivizm) ve determinizm (gerekircilik) yönteminin edebiyata aktarılabileceğini öne sürerek bu konudaki görüşlerini ”Deneysel Roman” adlı eserinde açıklamış ve bu eser akımın edebi bildirgesi sayılmıştır.

Zola’nın romanlarında uyguladığı yönteme göre, doğa olaylarında aynı koşullar altında aynı nedenler, nasıl aynı sonuçları doğuruyorsa, toplumsal ve ruhsal olaylarda da aynı yasalar geçerlidir. Bu açıdan sanatçı bir bilim adamı gibi tarafsız davranmalı; olayları ve kişileri bir fizikçinin, bir doğa bilgininin gözüyle incelemelidir.

Natüralizmin Özellikleri Nelerdir

  • Natüralist yazarlar, deneysel bilimlerde uygulanan yöntemleri edebiyata uygulamaya çalışmışlardır.
  • Natüralistlere göre, tıpkı doğa olaylarında olduğu gibi, toplum hayatında da bir gerekircilik (determinizm) söz konusudur. Yani aynı nedenler, belirli koşullar altında sürekli aynı sonuçları verir.
  • Yazar hem bir gözlemci hem de deney yapan bir bilim adamı tavrı sergiler. Hayatın iyi yanları kadar kötü yanlarını da sergilemekten kaçınmaz. Yazar, eserinde kişiliğini gizler, duyduğu heyecanı kendine saklar; yalnızca gördüklerini dile getirir.
  • Realistlerin, ”sanat için sanat” anlayışına karşın natüralistler, ”toplum için sanat” anlayışına sahiptirler.
  • Kişileri soyaçekimin ve içinde yetiştiği doğal ve toplumsal çevrenin koşullarına göre incelemeye çalışmışlardır. Kişiliğin oluşmasında doğal ve toplumsal çevrenin etkili olduğu düşüncesiyle çevre ve insan tasvirine geniş yer vermişlerdir.
  • Natüralistler kişilerini ait oldukları sınıfın diliyle konuşturmaya çalışmışlardır.
  • Tiyatroda kostüm ve dekora önem veren natüralistlerin eserlerinde genel olarak bir kötümserlik havası vardır.

Bir önceki yazımız olan Tarihi Eser Nedir Kısaca başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------