Anasayfa / Nasrettin Hoca Kimdir

Nasrettin Hoca Kimdir

Nasrettin Hoca Kimdir

Nasrettin Hoca Kimdir

Nasreddin Hoca, 1208 yılında Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağlı Hortu köyünde dünyaya gelmiştir. Edebiyatımızla ve Türk kültürüyle bu kadar ilişkilendirilmiş bir mizah ustası daha yoktur.

Başarılı bir eğitim hayatından sonra bulunduğu bölgede imamlık, müftülük, öğretmenlik ve hakimlik gibi önemli görevleri yerine getirmiştir. Farklı üsluptaki mizahi eserleri ile günümüzde bile tanınan ve sevilen bir kişi olmayı başarmıştır.

Karikatürler de, Nasreddin Hoca’yı eşeğe ters binmiş bir şekilde tasvir ederek çocuklara tanıtılmaktadır. O karikatürlere benzer bir heykel Nasrettin Hoca’nın türbesinin yanında bulunmakta ve her yıl ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Nasrettin Hoca yaşadığı çevrede İslami inanışı (dindarlığı), sivri zekası ve hazırcevap olması ile tanınmakta ve insanları düşündürürken eğlendirmeyi başarmış önemli bir şahsiyettir. Toplumumuzda yaşanan sosyal problemleri, Anadolu insanının yapısını, düşüncesini ve olaylara bakış tarzını mizahi bir üslup ile anlatmıştır.

Eserlerinde insanları iyiye ve doğruya yöneltmenin yanı sıra kusurları ve hataları espri yoluyla gözler önüne sermektedir. İnsanları ve insan topluluklarını her yönüyle tanıyan Nasrettin hoca aile, komşuluk, dostluk ve iş ilişkilerinde gördüğü problemleri kendisine has bir yöntem ile dile getirerek insanlara ders vermeyi amaçlamıştır.

Nasrettin Hoca’nın fıkraları, Türk sözlü edebiyatının kısa, açık ve sade olma özelliklerini taşımaktadır. Lafı dallandırıp budaklandırmadan sade, açıksözlü ve net ifadeler kullanılır. Anlatılan fıkraların sonunda mutlaka bir öğüt bulunmaktadır. Bu fıkraların en önemli amacı insanları düşündürmeye yöneltmektir.

Not: Nasrettin Hoca’nın fıkraları birçok batı dillerine çevrilerek dünya çapında tanınması sağlanmıştır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------