Anasayfa / Nasıl Polis Olunur

Nasıl Polis Olunur

Nasıl Polis Olunur
Liseden Sonra Nasıl Polis Olunur
Düz Liseden Sonra Nasıl Polis Olunur

Ülkemizin huzur, güvenlik ve asayişini sağlamak amacıyla görev yapan Türk Polis Teşkilatı, birkaç farklı yöntemle polis alımı gerçekleştirmektedir. Bunları sırasıyla anlatacağız..

Nasıl Polis Olunur

1-) Polis Koleji

Ortaokul son sınıf öğrencilerinin başvurabileceği lise düzeyinde polis okuludur. Ankara ve Bursa illerimizde bulunan Polis Kolejlerine yapılacak olan yazılı ve mülakat sınavlarının ardından başarılı görülen adayların okullara kesin kayıtları gerçekleştirilir. Polis Kolejinde eğitim gören polis adayları burada 4 yıl görecekleri fen lisesi düzeyindeki eğitimden sonra Polis Akademisine geçerler.

2-) Polis Akademisi

Emniyet Teşkilatının amir sınıfında personel yetiştirmek amacıyla eğitim veren bir yükseköğretim kurumudur. Polis Akademisinin iki öğrenci kaynağı vardır. Bunlardan bir tanesi sivil kaynaktan lise mezunu adaylar, bir diğeri de Polis Kolejinden geçiş yapanlar. Sivil kaynaktan alınan lise mezunu Polis Akademisi adayları yapılacak olan yazılı ve mülakat sınavları sonrasında başarılı görülürlerse Polis Akademisi öğrencisi olurlar. Polis Akademisi başkent Ankara’da bulunur ve burada eğitim gören öğrenciler 4 yıl sonra Komiser Yardımcısı rütbesiyle mezun olarak göreve başlarlar.

3-) Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO)

Emniyet Teşkilatının polis memuru ihtiyacını karşılamak üzere eğitim veren 2 yıllık ön lisans düzeyinde polis okuludur. Sivil kaynaktan öğrenci alımı yapar ve YGS’den istenilen puanı aşan adaylar mülakat sınavına tabii tutulurlar. Mülakat sınavını başarı ile geçen adaylar puan sıralamasına göre PMYO’lar yerleştirilirler. Burada eğitim gören polis adayları iki yıl sonunda birer polis memuru olarak yurdun dört bir yanında görev yaparlar.

4-) Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM)

Fakülte mezunlarının KPSS puanı ile başvurabilecekleri polis eğitim merkezleridir. Yapılacak olan mülakat sınavını başarı ile geçen adaylar 6 aylık POMEM eğitimine tabii tutulurlar ve 6 aylık eğitimin ardından polis memuru olarak emniyet teşkilatına katılırlar.

Liseden sonra polis olmak isteyen adaylar öncelikle Polis Akademisi ve Polis Meslek Yüksek Okulu’na hedef olarak belirlemelidirler. PMYO’da şansınız Polis Akademisi’ne göre daha fazladır. Bunun göz ardı etmemelisiniz. Başarılar dilerim şimdiden.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Romatoloji Nedir Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

ROMATOLOJİ NEDİR ? Romatoloji, vücudun bağışıklık sisteminin farklı çalışması sonucu gelişen kas ve kemiklerde meydana …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------