Anasayfa / Nasıl Bayan Subay Olunur

Nasıl Bayan Subay Olunur

Nasıl Bayan Subay Olunur 

Nasıl Bayan Subay Olunur

Bir bayanın subay olabilmesi için öncelikle harp okulunu okuması gerekir. Ülkemizde subay yetiştirmek amacıyla eğitim veren Kara, Hava ve Deniz Harp Okulları bulunmaktadır. Her yıl başvuru koşulları ve sınav aşamaları hakkında Harp Okullarının resmi internet sitesi  üzerinden duyurular yapılmaktadır. Yinede kısaca bilgi vermek isterim.

Subay olmak isteyen bir bayan, öncelikle YGS sınavı başvurusu esnasında ”askeri okullara gitmek istiyorum” kutucuğunu doldurmaları gerekir. Ardından YGS sınavı sonrasında internet üzerinden (Harp Okulunun kendi sitesinden) ön başvurunuzu yapın. Nisan – Mayıs aylarında, baraj puanı geçip mülakat sınavına çağrılacak olan adaylar açıklanır. Size ayrılmış olan yer ve tarihte mülakat yerinde hazır olun.

Mülakat sınavında yapılacak olan ön sağlık muayenesi, fiziki kabiliyet ve testlerde başarılı olan adaylar mülakatı geçer ve LYS’den alacakları puan neticesinde de asil ve yedek adaylar belirlenerek Harp okullarına kayıtları yapılır. Harp Okuluna kaydı yapılan bir bayan, burada göreceği 4 yıllık eğitimden sonra Teğmen rütbesiyle Harp okulundan mezun bir subay olur.

Bu konuda daha detaylı bilgi için okullardaki Rehberlik Servisi ile görüşebilir veya Harp Okullarının resmi internet siteleri üzerinden merak ettiğiniz soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Kara Harp Okulu: http://www.kho.edu.tr/
Deniz Harp Okulu: https://www.dho.edu.tr/
Hava Harp Okulu: http://www.hho.edu.tr/

Nasıl Bayan Subay Olunur

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

karinca yok etme yolları

Karıncalardan Kurtulmanın En Doğal Çözümü Nedir

İster bahçe katında oturun ister apartmanda; karıncalardan kurtulmak o kadar da basit değildir. Çünkü karıncalar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------