Anasayfa / Namazın Bizlere Kazandırdıkları Nelerdir

Namazın Bizlere Kazandırdıkları Nelerdir

Namazın Bizlere Kazandırdıkları Nelerdir Maddeler Halinde

Namaz kılmanın bizlere neler kazandırdığını maddeler halinde açıklayalım.

  • Namaz kılmak, insanın manevi duygu dünyasını geliştirir.

Bir insan namaz kıldığı zaman dininin emrini yerine getirmiş olmanın verdiği sevinç ile önce kendi moralini yüksek tutacak ve sonrada çevresindeki kişileri de etkileyerek gözle görünür şekilde mutlu bir manevi ortam oluşturacaktır.

  • Zamanı kısımlara ayırarak, vakti doğru kullanmayı öğretir.

Malum, namaz sabah namazı ile başlar ve öğle namazı, ikindi namazı, akşam namazı, yatsı namazı olarak farz namazlar tamamlanır. Bu sayede sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı şeklinde vakitleri ayırır ve daha sistemli bir şekilde hayatımızı kolaylaştırırız.

Unutulmamalıdır ki, başarının sırrı programlı bir şekilde hareket etmekle mümkündür. Allah’u Teala (c.c), namaz ibadetini bu şekilde vakitlendirerek aslında bizlere büyük bir nimet vermiştir.

  • Temizlik alışkanlığı kazanmamızı sağlar.

Namaz kılan bir kişi, günde beş defa abdest alacağından dolayı zaman içerisinde temizlik alışkanlığı kazanmış olacaktır.

  • Daha bilinçli bir şekilde hareket ederiz.

Namaz kılan bir kişi, her nerede olursa olsun her ne yapıyorsa yapsın Allah’ın kendisini her zaman gördüğünün bilincinde olur ve bu nedenle kötü davranışlardan sakınır.

Allah-u Teala (c.c) bizleri her zaman görür ve işitir. Namaz kılan bir kişi Allah’ı sürekli anar ve hatırlar bundan dolayıdır ki, Allah’ın kendisini her zaman gördüğünü bilir ve yapacağı iyi davranışların ödülünü alacağını bildiği gibi, yapacağı kötü davranışların karşılığında da cezalandırılacağını bilir. Bu nedenle namaz kılan bir kişi daha bilinçli hareket eder.

Namazın Bizlere Kazandırdıkları Nelerdir

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

SOSYOLOJİ NEDİR?

Sosyoloji, sosyal hayatın, sosyal değişimin ve insan davranışının toplumsal nedenleri ve sonuçlarının incelenmesidir. Sosyologlar, grupların, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------