Anasayfa / Muson Rüzgarları ve Özellikleri

Muson Rüzgarları ve Özellikleri

Muson Rüzgarları ve Özellikleri
Muson Rüzgarları Nerelerde Görülür

Asya Kıtası’nın güneydoğusunda etkili olan muson rüzgarlarının oluşumunda ısınma ve soğuma özellikleri birbirinden farklı olan geniş bir kara parçası (Asya Kıtası) ve büyük bir su kütlesinin varlığı (Hint Okyanusu) ile eksen eğikliği ve yıllık hareket etkili olmuştur. Muson Asya’sı olarak da bilinen Güneydoğu Asya’da yer alan Hindistan, Pakistan, Çin, Bangladeş gibi ülkelerin iklim koşulları muson rüzgarlarına göre şekillenmiştir. Muson rüzgarları mevsimlere göre yön değiştirmesine bağlı olarak yaz ve kış musonları olmak üzere ikiye ayrılır.

  • Yaz Musonları:

Yaz aylarında karalar nem bakımından fakir olmalarına bağlı olarak daha erken ve daha fazla ısınır alçak basınç alanı haline gelir. Denizler ise daha serin oldukları için yüksek basınç merkezi konumundadır. Bu nedenle yaz aylarında Güneydoğu Asya’da rüzgarlar denizden karaya doğru eser.

Yaz musonları özellikle Hint Yarımdası’nda kıyıya paralel uzanan dağların denize bakan yamaçlarına bol miktarda yağış bırakır. Yaz aylarında muson yağmurlarıyla beraber Hindistan, Bangladeş gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde yaşanan sel felaketleri büyük can ve mal kayıplarına neden olmaktadır.

  • Kış Musonları:

Kış mevsiminde karalar daha soğuk olduğu için yüksek basınç alanı iken denizler daha nemli olmasına bağlı olarak ılıktır ve alçak basınç alanıdır. Muson rüzgarları bu mevsimde karadan denize doğru eser ve bu rüzgarlar kara üzerinden gelmelerine bağlı olarak nem bakımından fakirdir ve yağış bırakmazlar.

Muson Rüzgarları ve Özellikleri

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Nedir ?

REHBERLİK NEDİR? Rehberlik, bir koşulda, durumda, uyum veya seçimde ortada var olan problemin çözülmesinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------