Anasayfa / Mehmet Akif Ersoy Kimdir

Mehmet Akif Ersoy Kimdir

Mehmet Akif Ersoy Kimdir Kısaca Hayatı

Mehmet Akif Ersoy Kimdir

Mehmet Akif, 20 Aralık 1873 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir.

Oldukça iyi bir aile terbiyesi almış olan Mehmet Akif, Buhara’dan Anadolu’ya göç etmiş bir ailenin kızı olan Emine Şerif hanım ve Kosova’da dünyaya gelmiş olan Fatih Camisi medrese hocası Mehmet Tahir Efendi’nin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.

Babasının kendisine ‘’Ragif’’ adını verdiği halde bu ismin telaffuzu zor olduğundan dolayı herkes kendisine ‘’Akif’’ ismiyle hitap etmişlerdir.

Öğrenim hayatına İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Emir Buhari Mahalle Mektebinde başlayan Mehmet Akif, iki yıl sonra ilkokula geçti ve bu esnada babası tarafından Arapça eğitimi görmeye başladı.

Daha sonra 1882 yılında yine Fatih ilçesinde bulunan Fatih Merkez Rüştiyesinde öğretimini sürdürmeye devam etmiştir. Bu dönemde de rüştiye eğitiminin yanında Türkçe, Arapça, Farsça ve Fransızca dillerini de çok iyi bir şekilde öğrenmiştir. Bu dönemde düzenlenen dil yarışmalarının tamamında birinci olmuştur.

Mehmet Akif’in rüştiye eğitimi tamamlandıktan sonra 1885 yılında dönemin en gözde okullarından olan Mülkiye İdadisinde okumaya başladı. 1888 tarihinde eğitimine başarılı bir şekilde devam ederken babasının hayatını kaybetmesi ve ardından da Fatih yangınında evlerinin yanması sonucunda ailesiyle birlikte maddi anlamda yoksul bir duruma düştüler.

Mehmet Akif’in babasının öğrencisi olan Mehmet Sıtkı tarafından yanan evlerinin yerine yeni küçük bir ev yaptırarak kendisine destek olmuştur. Bunun ardından Mehmet Akif, meslek sahibi olmak ve yatılı okulda okumak istediğini söyleyerek Mülkiye İdadisindeki eğitimini sonlandırdı. O dönemde yeni açılan ve ilk sivil veteriner yüksekokulu olan Ziraat ve Baytar Mektebine kaydını yaptırdı.

Okul yıllarında spor ile yakından ilgilenen Mehmet Akif, güreş, yüzme, uzun yürüyüş, koşma ve gülle atma gibi spor dallarına katılıyordu. Okul döneminin son iki yılında şiir ile daha yakından ilgilenmeye başladı. Bu okulu 1893 yılında birincilikle bitirmeyi başardı.

II.Meşrutiyeyin ilanından sonra bu dönemin etkisinde kalan Mehmet Akif, Eşref Edip ve Ebulula Mardin tarafından çıkartılan ve ilk basımı 27 Ağustos 1908’de gerçekleştirilen Sırat-ı Müstakim dergisinin başyazarlığını yapmıştır.

Mehmet Akif, Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı ve Balkan Savaşlarında birçok çeşitli görevi yerine getirmiştir.

Tarihler 1921’i gösterdiğinde ise milli bir marşa ihtiyaç vardı ve bu amaçla yarışma düzenleneceği duyuruldu. Mehmet Akif, yarışmanın birincisine para ödülü verileceğini öğrenince yarışmaya katılmak istemedi. Daha sonra kendisindeki yeteneği bilen arkadaşlarının kendisini ikna etmesi sonucunda İstiklal Marşını yazmayı kabul etmiştir.

Mehmet Akif Ersoy, Kurtuluş Savaşından sonra uzun bir süre Mısır’da yaşamış ve 17 Haziran 1936 tarihinde tedavi amacıyla İstanbul’a dönmüştür. Daha sonra maalesef 27 Aralık 1936 tarihinde vefat etmiştir. Kabri şuan Edirnekapı Şehitliğinde bulunmaktadır. Mehmet Akif’in önemli eserlerini Safahat adlı eserinde toplamıştır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------