Anasayfa / Kuzenlerle Evlenmek Caiz midir

Kuzenlerle Evlenmek Caiz midir

Kuzenler arasında eğer ki, süt kardeşliği gibi bir bağ yoksa evlenmelerinde herhangi bir sakınca yoktur.

İslamiyet açısından, kuzenlerle evlenmek yasak değildir. Fakat, eğer aralarında süt kardeşliği gibi bir durum söz konusu ise evlenmeleri caiz değildir. Bunun haricinde kuzenlerin evlenmelerine herhangi bir durum mani değildir.

Bu konuda, Allah’u Teala Nisa Suresi 23.Ayetinde şöyle buyurmuştur; ”Size şunlarla evlenmek haram kılındı: Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren sütanneleriniz, süt kız kardeşleriniz, karılarınızın anneleri, kendileriyle zifafa girdiğiniz karılarınızdan olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız, -eğer anneleri ile zifafa girmemişseniz onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur- öz oğullarınızın karıları, iki kız kardeşi (nikâh altında) bir araya getirmeniz. Ancak geçenler (önceden yapılan bu tür evlilikler) başka. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Buradan da anlaşılacağı gibi ”Kuzenler ile evlenmek caizdir.”

evlilik

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

bilgisayarda ayarlari nasil yapilir

Bilgisayar ve İnternet Blogu: Rasyonel Adam

İnternet ve Bilgisayarda Uzman Blog: RASYONEL ADAM Rasyonel Adam Hakkında Bilgi paylaşımı, güncel teknoloji haberleri, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------- ------- ------