Anasayfa / Kırım Savaşı ve Paris Antlaşması Kısaca

Kırım Savaşı ve Paris Antlaşması Kısaca

Kırım Savaşı ve Paris Antlaşması Kısaca Özeti

Ruslar, 1833 Hünkar İskelesi Antlaşması ile sıcak denizlere inme politikasını gerçekleştirme yolunda önemli bir adım atmıştı. Ancak Rusya 1841 Londra Boğazlar Sözleşmesi ile elde ettiklerini kaybetmişti. 1848 İhtilalleri’ni fırsat bilen Rusya 1841 Londra Sözleşmesini çiğneyerek Hünkar İskelesi benzeri bir antlaşmayı Osmanlıya onaylatmak istiyordu. Bu amaçla Bulgar milliyetçiliğini körükledi. Eflak -Boğdan ve Karadağ’ı isyanlara teşvik etti. Ayrıca Kutsal Yerler ve Kudüs Kiliseleri konularını sürekli gündeme getirdi.

Rus Çarı I.Nikola Osmanlıyı kendi himayesi altına almak için çeşitli planlar yapıyordu. Hasta Adam olarak nitelendirdiği Osmanlı Devleti’ni İngiltere ile aralarında paylaşma teklifini İngiltere’ye ilettiyse de kendi çıkarları doğrultusunda Osmanlı’nın bütünlüğünü isteyen İngiltere bu teklifi kabul etmedi. Bu sıralarda ilan edilen Tanzimat Fermanı’yla Osmanlı’nın İngiltere ve Fransa’ya yanaşması I.Nikola’yı tedirgin ediyordu. Harekete geçmeye karar veren I.Nikola İstanbul’a Mençikof’u elçi göndererek, Kudüs’teki kutsal yerlerin bakımını ve Osmanlı topraklarında yaşayan tüm Ortodoksların himayesini istedi. Bu istekler Osmanlı tarafından reddedilince Osmanlı – Rus harbi çıktı (1853)

Osmanlı Kuvvetleri Tuna’yı geçerek Ruslara ağır kayıplar verdirdiler. Ruslar geri çekilmek zorunda kaldılar. Bu arada Ruslar Sinop’taki Osmanlı donanmasını yaktı. Sinop Baskını Boğazların Rus tehdidi altına girmesine neden oldu. Bu olay İngiltere ve Fransa’yı harekete geçirdi. İngiltere ve Fransa, Rusya’nın isteklerinden vazgeçmesi konusunda verdikleri ültimatom reddedilince Rusya’ya karşı savaşa girdiler.

İngiltere, Fransa ve bağımsız İtalyan devleti Piyemonte, Rusya’nın askeri merkezi olan Kırım’a saldırdılar. Böylece savaşın ağırlık merkezi Kırım oldu. Sivastopol’u kuşatan müttefikler Rusya’nın Kırım’daki tersanelerini yok ettiler ve bölgedeki kaleleri ele geçirdiler. Ölen Rus Çarının yerine geçen Çar II.Aleksandır barış istemek zorunda kaldı.

Kırım Savaşı ve Paris Antlaşması Kısaca

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Romatoloji Nedir Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

ROMATOLOJİ NEDİR ? Romatoloji, vücudun bağışıklık sisteminin farklı çalışması sonucu gelişen kas ve kemiklerde meydana …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------