Anasayfa / Kafkas Cephesi Hakkında Kısaca Bilgi

Kafkas Cephesi Hakkında Kısaca Bilgi

Kafkas Cephesi Hakkında Kısaca Bilgi

I. Dünya Savaşı’na Osmanlı Devleti’nin katılmasının ardından Ruslar, saldırıya geçerek Türk topraklarına girdiler. Bu durum karşısında Osmanlı orduları komutanı Enver Paşa, yapılacak savaşta alınacak bir galibiyetle Rusların savaş dışına itileceği ve Orta Asya Türkleri ile bağlantı kurularak Turancılık fikrinin gerçekleşeceği umudunu taşımaktaydı. Almanlar ise Kafkas petrollerini ele geçirmek niyetindeydiler. Ancak Ruslara karşı yapılan Sarıkamış Harekatı başarısızlıkla sonuçlandı. Binlerce Türk Askeri donarak Şehit oldu. Bu olaydan sonra harekete geçen Ruslar, bölgedeki Ermenilerin de desteği ile Erzurum, Muş, Bitlis, Van ve Trabzon’u işgal ettiler.

Çanakkale Savaşından sonra Doğu Cephesinde görevlendirilen Mustafa Kemal öncülüğündeki ordu, Rusları yenilgiye uğratarak Muş ve Bitlis’i geri aldı. 1917’de çıkan Bolşevik İhtilali sonucu Ruslar savaştan çekildi. Bu ülkenin işgal ettiği yerler geri alındı. Rusya, İttifak Devletleri ile Brest Litovsk Antlaşması’nı imzaladı (3 Mart 1918). Osmanlı Devleti bu antlaşma ile 1878 Berlin Antlaşmasıyla Ruslara bırakılan Kars, Ardahan ve Batum’u geri aldı.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

SOSYOLOJİ NEDİR?

Sosyoloji, sosyal hayatın, sosyal değişimin ve insan davranışının toplumsal nedenleri ve sonuçlarının incelenmesidir. Sosyologlar, grupların, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------