Anasayfa / Kadir Gecesi Neden Her Sene Değişiyor

Kadir Gecesi Neden Her Sene Değişiyor

Kadir Gecesi Neden Her Sene Değişiyor

Kadir Gecesi Neden Her Sene Değişiyor

ilahi emirlerin hakkıyla yapılması için doğru vakitlerin tespit edilmesi gerekir. Bu vakitler ise Müslümanlara Kur’an – ı Kerim’de ve hadislerde kameri aylar ile bildirilmiştir. Kur’an-ı Kerim, mesajlarının tamamını ay takvimi esasına göre indirmiştir. Haccın ne zaman başlayacağı, temel ibadetlerimizden orucun ne zaman başlayacağı, hangi gece veya gündüzlerin diğer gecelerden üstün olduğu veya feyiz ve bereket açısından daha önemli olduğu hep Hicri Takvim esasına göre belirlenmiştir.

Her toplum kendi takvimini oluştururken, kendileri için önemli saydıkları bir günü başlangıç olarak alır.

Takvim, kültürle ve dolayısıyla DİN ile alakalı bir konudur. İbadetlerin vakitle oldukça alakalı olması, din sahiplerinin takvim konusundaki hassasiyetlerine sebep olmuştur. İslam dünyasında olduğu gibi Hırıstiyan, Yahudi, Budist, Hindu ve diğer coğrafyalardaki insanların da takvimle münasebetinin din kaynaklı olduğu görülür.
Romalılar, Roma ’nın kuruluşunu, Hırıstiyanlar, Hz. İsa (A.S) ‘ ın doğumunu tarih başlangıcı olarak kabul etmişlerdir. Romalılar, Sezar zamanında, “Jülyen Takvimi” olarak düzenlemiş ve kullanmıştır. Yeniçağda Papa XII. Gregor tarafından düzenlenerek “Gregoryen Takvimi” olarak anılmıştır.
Her toplum kendisi için önemli olan kültürel veya dini hadiseyi bir başlangıç olarak kabul ettiklerine göre İslam Devleti de elbette İslam için en mühim gördükleri hadise olan hicreti başlangıç kabul etmişlerdir.

Hicri takvimin başlangıç senesi; Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) ve müminlerin Mekke ’den Medine’ye hicret ettikleri senedir. Başlangıç ayı ise; Cenab-ı Hakkın hicreti emrettiği, hem de Arabistan’da daha önce de ilk ay olarak kabul edilen Muharrem ayıdır.
Mübarek geceler ve ramazan ayı da dolayısıyla Hicri takvime göre belirlenmiştir. Hicri takvimde ay yılı, Miladi takvimde ise güneş yılı esas tutulmuştur. Ay yılı, güneş yılından her yıl 10 gün geri kaldığından, mübarek gece ve gündüzler her yıl 10 gün önce gelmektedir

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Nedir ?

REHBERLİK NEDİR? Rehberlik, bir koşulda, durumda, uyum veya seçimde ortada var olan problemin çözülmesinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------