John Joseph Thomson Atom Modeli Hakkında Kısa Bilgi

  0
  6

  John Joseph Thomson Atom Modeli Hakkında Kısa Bilgi

  Dalton’un atom teorisinden yaklaşık 100 yıl sonra İngiliz fizikçi J.J. Thomson 1897 de katot ışınları ile yaptığı deneyler sonucunda bazı bilgilere ulaşmış ve Dalton’un teorisinin eksik kalan bazı kısımlarını tamamlamıştır.

  Thomson katot ışınlarının karakterini açıklamak için, ışınların elektriksel ve manyetik alandaki davranışlarını incelemiştir. Tüp içerisindeki + ve – yüklü elektrotlara yüksek voltaj uyguladığında negatif elektrottan, pozitif elektrota doğru akan bir elektrik akımı oluştuğunu tespit etmiştir.

  Thomson katot ışınları ile yaptığı neden sonucunda atomların elektronlar tarafından taşınan negatif yükü, tam olarak dengeleyecek kadar pozitif yüklü tanecikleri de içermesi gerektiğine karar vermiştir. Thomson, bir atom içerisinde elektronların tıpkı bir üzümlü kekteki üzümler şeklinde yerleştiğini tahmin ederek, ”üzümlü kek modelini” ortaya atmıştır.

  Bu modele göre;

  • Atomun (kekin ana kısmı) pozitif (+) yüklü taneciklerden oluşmaktadır.
  • Atomun pozitif (+) yükünü dengeleyecek kadar negatif (+) yük atomun içerisinde homojen olarak dağılmıştır. Bugün bu negatif (-) yüklü taneciklere elektron denilmektedir.

  Thomson atom modelinin günümüz bilgilerine göre eksiklikleri şöyledir:

  • Atom pozitif yüklü bir küre değildir.
  • Atomda bulunan ve atomun kütlesine etki eden nötronlardan bahsetmemiştir.
  • Elektronlar rastgele küre içerisinde dağılmamışlardır.

  John Joseph Thomson Atom Modeli

  HENÜZ YORUM YOK

  CEVAP VER