Başlangıç » İstiklal Marşı Niçin Yazıldı
Sponsor Bağlantılar

İstiklal Marşı Niçin Yazıldı

12 Ekim 2015 Leave a comment

Sponsor Bağlantılar

İstiklal Marşı Niçin Yazıldı Kısaca

İstiklal Marşının yazılma sebebi, savaştan yeni çıkmış ve halen Vatan toprakları içerisinde küçük küçük çatışmaların yaşandığı bir dönemde, cesareti kırılan Şanlı Türk Milletinin cesaretini yeniden toplamak ve Milli Birlik duygularını canlandırmak amacıyla yazılmıştır.

Bu dönemde ülkemizin her yerinde düşman askerleri bulunmakta ve ülkemiz büyük bir işgal altındaydı. Böyle bir dönemde Türk Milletinin moral ve motivasyona ihtiyacı vardı. Ve bu amaçla İstiklal Marşının yazılması ön görülmüştür.

Böyle bir dönemde halkın motivasyonunun sağlanması amacıyla camilerde verilen vaazlar, gazete manşetleri ve düzenlenen mitinglerde halkın ve ordunun moralinin yüksek tutulması için çalışmalar yapılmıştır. Fakat bunlar başlı başına yeterli değildi, Milli bir marş zorunluydu.

Bu durumun bilincinde olan Mehmet Akif ERSOY, yazdığı İstiklal Marşını Türk Milletine ve Türk Ordusuna armağan ederek yüksek bir moral sağlamış ve İstiklal Marşı her okunduğunda milletimizin göğsü kabarıp, eğik başını kaldırarak gururlandı. İşte bu nedenle İstiklal Marşı yazılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.