Anasayfa / İstiklal Marşı Niçin Yazıldı

İstiklal Marşı Niçin Yazıldı

İstiklal Marşı Niçin Yazıldı Kısaca

İstiklal Marşının yazılma sebebi, savaştan yeni çıkmış ve halen Vatan toprakları içerisinde küçük küçük çatışmaların yaşandığı bir dönemde, cesareti kırılan Şanlı Türk Milletinin cesaretini yeniden toplamak ve Milli Birlik duygularını canlandırmak amacıyla yazılmıştır.

Bu dönemde ülkemizin her yerinde düşman askerleri bulunmakta ve ülkemiz büyük bir işgal altındaydı. Böyle bir dönemde Türk Milletinin moral ve motivasyona ihtiyacı vardı. Ve bu amaçla İstiklal Marşının yazılması ön görülmüştür.

Böyle bir dönemde halkın motivasyonunun sağlanması amacıyla camilerde verilen vaazlar, gazete manşetleri ve düzenlenen mitinglerde halkın ve ordunun moralinin yüksek tutulması için çalışmalar yapılmıştır. Fakat bunlar başlı başına yeterli değildi, Milli bir marş zorunluydu.

Bu durumun bilincinde olan Mehmet Akif ERSOY, yazdığı İstiklal Marşını Türk Milletine ve Türk Ordusuna armağan ederek yüksek bir moral sağlamış ve İstiklal Marşı her okunduğunda milletimizin göğsü kabarıp, eğik başını kaldırarak gururlandı. İşte bu nedenle İstiklal Marşı yazılmıştır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

karinca yok etme yolları

Karıncalardan Kurtulmanın En Doğal Çözümü Nedir

İster bahçe katında oturun ister apartmanda; karıncalardan kurtulmak o kadar da basit değildir. Çünkü karıncalar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------