Anasayfa / İstiklal Marşı Ne Zaman Kabul Edildi

İstiklal Marşı Ne Zaman Kabul Edildi

İstiklal Marşı Ne Zaman Kabul Edildi Kısaca

İstiklal Marşı, 12 Mart 1921 tarihinde kabul edilmiştir. Şanlı Türk Milleti’nin simgesi olacak bir marş yazılması için İsmet Paşanın önerisi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir yarışma düzenlenmiştir. Yapılacak olan yarışma sonucunda başarılı olan kişiye para ödülü verileceği belirtilmiştir.

Mehmet Akif ERSOY, bu durum karşısında marş yazmak istememiş ve yarışmaya katılmamıştır. Mehmet Akif bu konu hakkında şöyle demiştir ‘’Milli marş para ile yazılamaz’’ ona göre Milli marşımızın değeri para ile ölçülemez derecede önemliydi.

Ülkemizin her tarafından birçok şair ve yazar bu sırada yarışmaya eserlerini hazırlayıp göndermişlerdi. Toplam 724 eser gönderilmiş, fakat bunların hiçbiri yarışmada istenilen dereceyi elde edememişti. Mehmet Akif’in bu konudaki yeteneğini bilen arkadaşlarının ısrarı ve kazanıldığı taktirde ödül verilmemesi şartı ile yarışmaya katılmayı kabul etti ve İstiklal Marşını kaleme aldı.

Mehmet Akif, İstiklal Marşını gönderirken altına imzasını atmamış ve bu marşı Şanlı Türk Milletine ve Kahraman Türk Ordusuna armağan ettiğini belirtmiştir.

istiklal marşı

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

bilgisayarda ayarlari nasil yapilir

Bilgisayar ve İnternet Blogu: Rasyonel Adam

İnternet ve Bilgisayarda Uzman Blog: RASYONEL ADAM Rasyonel Adam Hakkında Bilgi paylaşımı, güncel teknoloji haberleri, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------