İstiklal Marşı Hangi Zorluklarla Yazılmıştır

  14
  53

  İstiklal Marşı Hangi Zorluklar Altında Yazılmıştır
  İstiklal Marşı Hangi Şartlar Altında Yazılmıştır

  Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllarda, İsmet İnönü Paşa tarafından ulusal bir marş yazılması gerektiği önerini sunmuştur. İsmet Paşa’nın bu önerisi dikkate alınarak bir yarışma düzenlenmesi kararlaştırıldı. Bu dönemde Kurtuluş Savaşı yaşanıyordu, bu nedenle Milli birliğimizi ve Milli duyguları pekiştirecek, yeniden canlandıracak bir marşa ihtiyaç duyuluyordu.

  Milli Marşımız için yazara 500 lira, besteleyecek olan kişiye de 1000 lira para ödülü verileceği duyuruldu. Yarışmaya 724 kişi katıldı fakat bunlardan hiçbiri kabul edilmedi.

  Mehmet Akif ERSOY bu yarışmaya katılamamış ve sebep olarak da verilen ödülden rahatsız olduğunu dile getiriyordu. Mehmet Akif ERSOY’un yeteneğini bilen Hamdullah Suphi (Tanrıöver) bey, Mehmet Akif’i ikna etmek amacıyla bir mektup yazdı ve hoşnut olmadığı konular hakkında güvence vermiştir. Mektup Mehmet Akif’e ulaştıktan 48 saat sonra Mehmet Akif, İstiklal Marşı’nın güftesini hazırlamış ve imzasız bir şekilde kendisine göndermiştir.

  TBMM’de 1 Mart 1921 tarihinde Mehmet Akif’in yazdığı marş okunmuş ve 11 gün sonra yani 12 Mart 1921 tarihinde TBMM’de yapılan diğer bir toplantıda Milli Marş olarak kabul edilmiştir.

  14 YORUMLAR

  CEVAP VER