Başlangıç » İstiklal Marşı Anlamı

İstiklal Marşı Anlamı

13 Ekim 2015 Leave a comment

Sponsor Bağlantılar

İstiklal Marşı Anlamı
İstiklal Marşının Anlamı Kıta Kıta

İstiklal Marşımız, bu Milletin bağımsızlığı nasıl elde ettiğini ve bu uğurda neler yaptığını gösteren en büyük eserlerden bir tanesidir. Bu nedenle sizler için budulgan.com olarak İstiklal Marşının anlam ve açıklamalarını hazırladık.

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Türk Milletinin, cesaret, sabır ve tahammül gibi duyguların yeniden hatırlanması ve Milli duyguları kabartacak kelimelere yer veriliyor. Bayrak, Şanlı Milletimizin sembolüdür ve ona yapılacak bir eziyet tüm Türk Milletine yapılmış sayılır. Bu nedenle şair, son Türk kalsa bile bayrağa hiçbir şekilde bayrağımızı dalgalandırmaktan ve Vatan savunmasından asla vazgeçmeyeceğimizi belirtiyor. Türk Milletinin bağımsızlığı, varlığı ve Türk Bayrağı arasında kader bağı vardır ve Bayrağa verilecek zarar Türk Milletini de etkiler. Türk Bayrağı bize aittir ve biz yaşadıkça kimse ona zarar veremez.

Çatma, kurban olayım çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal…
Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin istiklal!

Şanlı Türk Bayrağımızın, dargın, küskün ve kızgın halinden bahsediliyor. O dönemde yurdumuzun işgal edilen bazı topraklarında Türk Bayrağı indirilmiş ve yerine düşman bayrağı asılmıştır. Bu nedenle bayrağımızın öfkeli ve kızgın olduğu ifade edilmektedir. Ayrıca buradaki kaş kelimesi edebiyatımızda hilal anlamına gelmektedir. Sevgilinin kaşları nazlı bir hilal olarak ifade edilir. Bayrağımızın hilali de tıpkı nazlı sevgilinin kaşları gibi çatılmıştır. Bu durum Kahraman Türk Milletini üzmektedir. Türk Milleti her zaman bayrağının göklerde dalgalanarak gülümsemesini görmek ister. Bayrak Türk Milletinin bağımsızlığının göstergesidir. Türk Milleti hiçbir zaman özgürlüğünden vazgeçmemiş ve her zaman özgürlüğü için çalışmıştır. Türk milleti her zaman Allah’a inandığı ve sadece ona taptığı için özgürlük onun hakkıdır.,

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş Sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Şairin burada ”ben” olarak kast ettiği kişi aslında Türk Milletidir. Türk Milletinin her zaman özgür ve hür yaşadığını ifade eden şair, Türkün özgürlüğüne göz dikenlerin ancak çıldırmış kişiler olabileceklerini ifade ediyor. Çünkü bunu yapmaya çalışan herkes en kötü şekilde cezalandırılmıştır. Türk Milleti, özgürlüğüne karşı çıkan her türlü engeli ezip geçecek güçtedir. Bu kadar kutsal ve yüce bir amaç için dağları delecek, enginlere sığmayıp,Denizleri taşıracaktır güçtedir.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
‘Medeniyet!’ dediğin tek dişi kalmış canavar?

Bu kıtada Mehmet Akif, Vatanımıza kast eden hainlere meydan okumaktadır. Burada şair batı devletlerini canavara benzetmektedir. Ayrıca düşman devletlerinin sahip oldukları son teknoloji silah ve mühimmatlara karşı, Mehmetçiğimizin ne bir zırhı neden bir kalkanı vardı, hatta savaşacak silah imkanı bile son derece kısıtlıydı. Mehmetçiğimizi koruyan şey sadece İman Dolu göğüsleriydi.

Arkadaş! Yurdumu alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın…
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Mehmet Akif, burada Kahraman Türk Ordusuna sesleniyor. Vatanına asla alçakları sokmamasını ve bu uğurda gerekirse kendi canını feda etmesi gerektiğini ifade ediyor. Allah-u Teala’nın Türk Milletine Kuran-ı Kerimde vaat ettiği zafer günlerinin yakın olduğunu belirterek askerin dayanması için moral veriyor.

Bastığın yerleri ‘toprak!’ diyerek geçme, tanı:
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Vatanın ne kadar kutsal olduğunu Türk Ordusuna ve Türk Milletine bir kez daha hatırlatıyor. Toprak ile Vatan arasında büyük bir fark olduğunu ve bizim Vatanımız için verdiğimiz emekleri ve döktüğümüz kanı hatırlatarak Vatana sahip çıkılması gerektiği bir kez daha hatırlatılıyor. Bu Vatan, Aziz Şehitlerimizin mezarıdır bu nedenle her ne olursa olsun ona zarar gelmesine mani olmalıyız. Bu kutsal vatanı dünyalara değişmeyeceğimizi bir kez daha hatırlatıyor.

Kim bu cennet vatanının uğruna olmaz ki feda?
Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsında Huda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Bizim Vatanımız cennet kadar kıymetlidir. Dini inancımız olan İslamiyete göre Şehitlerimiz doğrudan cennete giderler. Şehitlerimizin mezarları Vatan toprakları üzerinde bulunduğuna göre, topraklarımız cennet bahçesi gibidir. Elimize alacağımız bir avuç toprağı bile sıksak Şehit fışkıracak gibi hissederiz. Canımızdan çok sevdiğimiz insanları varımızı yoğumuzu Allah alsında yalnız yaşadığımız sürece bizi vatanımızdan ayrı düşürmesin.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli-
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

Mehmet Akif, bu kıtasında Allah’a seslenerek, tek dileğinin ibadet yerlerinin göğsüne düşman elinin değmemesidir. Camilerimizden okunan ezanlar sonsuza kadar Türk yurdunun üstünde inlemelidir. Çünkü bu ezanlar İslamiyetin temelini oluşturmaktadır.

O zaman vecd ile bin secde eder-varsa-taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-ı mücerred gibi yerden na’şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Vatan Topraklarında Ezanlar okundukça, Şehitlerimizin de ruhları şaad olacaktır. Ezan sesi sadece bizleri değil aynı zamanda ölülerimizi hatta mezar taşlarını bile etkileyebilecek niteliğe sahip kutsal bir anlam ifade etmektedir. Şehitlerimizin ruhları, Ezan sesiyle kalkacak ve göğe yükselecektir.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif, burada yaklaşan zafer gününün heyecanını ifade etmektedir. Türk Milletinin yeniden tam bağımsızlığına kavuşacağını ve artık herhangi bir tehditle asla karşılaşmayacağını ifade etmektedir. Bayrağımız Şehit kanını hak etmiş, Şerefli bir bayraktır. Bağımsızlık Allah’a iman eden ve doğruluktan ayırmayan Türk milletinin en doğal hakkıdır.

Sponsor Bağlantılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.