Anasayfa / İstanbul’da Bulunan Osmanlı Eserleri Nelerdir

İstanbul’da Bulunan Osmanlı Eserleri Nelerdir

İstanbul’da Bulunan Osmanlı Eserleri Nelerdir Kısaca

Osmanlı İmparatorluğuna uzun süre başkent olarak hizmet veren İstanbul’da Osmanlı’ya ait birçok önemli tarihi eser bulunmaktadır. İstanbul’da bulunan Osmanlı eserleri;

Topkapı Sarayı: 15. – 19. Yüzyılar arasında İstanbul için oldukça büyük bir öneme sahip bir saray idi. Bağoz, Haliç Nehri ve Marmara denizinin birleştiği noktada bulunmaktadır. Bu saray 1466 yılında inşasına başlanmış ve 1478 yılında da kullanıma açılmıştır.

Ayrıca, Topkapı sarayında bugün sergilenmekte olan Yavuz Sultan Selim’in Mısır fethinden sonra İstanbul’a getirttiği Kutsal Emanetler de ayrı bir öneme sahiptirler.

Yedikule: Osmanlı’da zafer ile savaştan dönen ordu, padişah ile birlikte Yedikule’nin Altın Kapısı olarak bilinen kapısından şehre girerlerdi. Burayı görebilen 7 kule vardı ve resmen bir iç kale haline getirilmiştir. Günümüzde müze olarak kullanılmakta ve yaz aylarında çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Anadolu Hisarı: Karadeniz’in tek çıkış kapısı olan Boğaziçi’nin Asya kısmında yer almakta olan Anadolu Hisarı, 1390 yılında inşasına Sultan Bayazıt’ın emriyle başlanmıştır. Anadolu Hisarı sayesinde Boğaziçi’ni kontrol altına alan Osmanlı İmparatorluğu için büyük bir kontrol noktası haline gelmiştir.

Ayrıca Anadolu Hisarının çevresindeki diğer tarihi yapıtlarla birlikte oldukça hoş bir manzara oluşturmaktadır.

Rumeli Hisarı: Fatih Sultan Mehmet tarafından fetih öncesi Bizans’a kuzey yönünden yardım gelmesini önlemek amacıyla yapılan bir hisardır.

Kapalı Çarşı: Resmen bir yeraltı şehri olan Kapalı Çarşı 60’a yakın sokak ve 3000’den fazla dükkan ile dünyanın en eski ve en büyük tarihi kapalı çarşısı olma özelliğini taşımaktadır. İstanbul’un büyüyüp gelişmesine en çok katkı sağlayan mekanlardan bir tanesidir.

Mısır Çarşısı: Kapalı Çarşı’dan sonra İstanbul’un ikinci büyük çarşısı olma özelliğini taşımaktadır. IV.Mehmet’in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından Yeni Cami’ye vakıf olarak yaptırılmıştır. Mısır Çarşısında 6 kapı bulunmakta ve bu kapıların 3’ü revak olup, Mısır Çarşısına farklı bir güzellik ve anlam katmaktadır.

Bakırcılar Çarşısı: İstanbul Üniversite’sinin Merkez Binası bahçesinin doğu ve kuzey taraflarındaki bir sıra dükkandır. Genel olarak İstanbul’u ziyaret eden yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

Kız Kulesi: İstanbul denilince akla ilk gelen yer Kız Kulesidir. Boğazın hemen girişinde bulunan kayalıkların üzerine kurulan küçük bir kuledir. Geçmişte gözetleme kulesi ve deniz feneri olarak ta kullanılmıştır. Günümüzde ise tamamen turizm amaçlı kullanılmaktadır.

Galata Kulesi: Cenevizliler tarafından Bizanslılara karşı yapılmış bir eser olarak günümüze miras kalmış bir eserdir. O günün şartlarında bölgeyi saldırılara karşı korumak amacıyla yapılmıştır. Günümüzde lokanta olarak kullanılmaktadır.

Ayasofya Müzesi: Mimari güzelliği ve işlevselliği bakımından ilk ve son ünik uygulama olarak görülmekte olan Ayasofya geçmişte birçok Osmanlı Camisinin ilham kaynağıdır. Tarihi Bizans dönemine kadar uzanan Ayasofya ilk olarak Kilise olarak hizmet verirken İstanbul’un fethinden sonra Cami haline getirilmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra ise Müze haline getirilmiş ve günümüzde halen müze olarak hizmet vermektedir.

Beyazıt Meydanı: Bir zamanlar İstanbul’un en büyük meydanı olarak inşa edilmiştir. Tarih kaynaklarına göre 393 yılında yapıldığı düşünülmektedir. Kapalı Çarşı’nın hemen yan tarafında yer alan Beyazıt Meydanı içerisinde medrese, hamam ve dükkanlar bulundurmaktadır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

karinca yok etme yolları

Karıncalardan Kurtulmanın En Doğal Çözümü Nedir

İster bahçe katında oturun ister apartmanda; karıncalardan kurtulmak o kadar da basit değildir. Çünkü karıncalar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------