Anasayfa / İnternet Sitesi Nasıl Kurulur

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur
Web Sitesi Nasıl Yapılır

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur ve Web Sitesi Nasıl Yapılır sorularını bende Google’da sık sık arayanlardan bir tanesiydim. Fakat maalesef ki, internette bu konuda bilgi veren kişi sayısı yok gibi bir durumdur. İnsanlar her nedense bu konuda bildiklerini paylaşmak istemiyorlar. Bu konuda ben elimden geldiğince bir web sitesi nasıl yapılır? internet sitesi nasıl kurulur? anlatmaya çalışacağım. Dediklerimi harfiyen uygularsanız, sizde bir internet sitesine sahip olacaksınız.

Öncelikle bir Hosting (dosyaların kayıtlı olacağı alan) ve Domain (site adı) satın almanız gerekir. Bunun için ilk adımda yıllık 50 – 60 TL gibi bir ücret ödersiniz. (Siteniz geliştikten sonra ihtiyacınıza göre hosting paketinizi yükseltirsiniz)

Hosting ve domain satın almak için TurkHost, Natro veya Netiyi firmalarını tavsiye ederim.

Bir hosting ve domain satın aldıktan sonra, mail adresinize Ftp bilgileri gönderilecektir. Bu bilgiler ile hosting’in içerisine dosyalarınızı atmak için giriş yapacaksınız. Bu nedenle Ftp bilgilerinizi unutmayın ve bir yere not edin. Birçok kişi Ftp olarak FileZilla programını tercih etmektedir. Bilgisayarınıza FileZilla programını indirin ve kurun. Ardından size e-mail olarak gönderilen Ftp bilgilerinizi kullanarak giriş yapabilirsiniz. Ftp bilgileriniz arasında kapı numarası (port) yazmayabilir. O kısma 21 yazarak ve giriş yapabilirsiniz.

Ftp’ye girip siteyi kurmadan önce, hosting satın almış olduğunuz firmanın sitesinden Hosting yönetimine girin ve Cpanel’e giriş yapın. Ardından buradan yeni veritabanı (mysql database) oluşturun ve oluşturduğunuz bu veritabanına tam yetki verin (Bunu yapamazsanız, hosting firmanıza destek mesajı atarak sorunu anlatın. Size yardımcı olacaklardır). Veritabanı oluşturduktan sonra https://tr.wordpress.org/ adresinden en güncel WordPress ‘i indirin.

WİNRAR olarak indirmiş olduğunuz WordPress dosyasını klasöre çıkartın ve içerisindeki tüm dosyaları Ftp içerisindeki public_html dosyasının içerisine yükleyin. Dosyaların yüklenmesi için birkaç dakika bekleyebilirsiniz.

Dosyalar yüklendikten sonra sitenize giriş yapın. Örneğin www.siteadi.com gibi.. ardından bir ayar dosyası oluşturun butona tıklayın ve ardından başlayalım butonuna tıklayarak site kuruluma başlayın. Karşınıza çıkacak olan kısma veritabanı bilgilerinizi girin. Veritabanı sunucusu olarak yazan kısmı localhost olarak doldurun. Tablo ön eki ise / veya wp_ olarak doldurun. İkisini de deneyin. Bu aşamayı geçtikten sonra site bilgilerinizi ve kendi admin bilgilerinizi girin.

İnternet sitesi kurulumu tamamlanmıştır. Bundan sonra yapmanız gereken işlemler sitenizi geliştirmeniz açısından sizin maharetinize kalmış bir durumdur. Eğer ben acemiyim kendi başıma sitemi idare edemem, birinin yol göstermesi gerekiyor derseniz, webmaster forumu olan wmaraci.com sitesine üye olarak burada sorularınızı sorabilir ve cevap alabilirsiniz. Sitenizin ilk görünümü hoş değildir, bunun farkındayım. Ücretli ve ücretsiz birçok WordPress temaları mevcuttur, bunları internette inceleyip satın alabilir veya ücretsiz temalardan faydalanabilirsiniz.

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım, WordPress kurmanızı istememin nedeni oldukça kolay, kullanışlı ve herkes tarafından kullanılıyor olmasıdır. WordPress sitelerini inceledikten sonra bana hak vereceksiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir, sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıdaki yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

karinca yok etme yolları

Karıncalardan Kurtulmanın En Doğal Çözümü Nedir

İster bahçe katında oturun ister apartmanda; karıncalardan kurtulmak o kadar da basit değildir. Çünkü karıncalar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------