Anasayfa / İç Püskürük Kayaçlar Nedir ve Özellikleri Nelerdir

İç Püskürük Kayaçlar Nedir ve Özellikleri Nelerdir

İç Püskürük Kayaçlar Nedir ve Özellikleri Nelerdir

Magmanın soğuması, bazen de yerin derinliklerinde ve tabakalar arası gerçekleşir. Bu şekilde oluşan katılaşım kayaçlarına ise iç püskürük veya derinlik kayaçları adı verilir. Granit, diyorit, gabro iç püskürük kayaçlardandır.

Magmanın yeryüzüne yükseldiği yere baca, çıktığı yere de krater denir. Kraterden çıkan lavların üst üste birikmesiyle volkanik dağlar oluşur. Lavlar, daha çok akıcı özellikteki bazalt lavlarından oluşuyorsa geniş alanlara yayılır ve yükseltisi az olan şekiller oluşturur. Az akıcı asit karakterliyse ve püskürtme aralıklı gerçekleşirse tabakalı yüksek dağlar oluşur. Bazen bacadan ayrılan yan bacalar, dağın yamacında yada yanında yeni ve daha alçak dağlar oluşturur. Bunlara parazit koni denir. Lavların bir çukurluğun önünü kapatması ve bu çukurlukta suların birikmesiyle de volkanik set gölleri oluşur.

Magmanın yeryüzünde veya yerin derinliklerinde soğuması kayaçların dokusunda farklılık oluşturur. Yeryüzünde soğuma hızlı olur, bu nedenle mineraller ince yapıda ve kayaçlar obsidiyen gibi camsı olur. Magmanın tabakalar arasında ve yerin derinliklerinde yavaş yavaş soğuduğu durumlarda ise iri mineralli iç püskürük kayaçlar oluşur.

İç Püskürük Kayaçlar Nedir ve Özellikleri Nelerdir

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Romatoloji Nedir Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

ROMATOLOJİ NEDİR ? Romatoloji, vücudun bağışıklık sisteminin farklı çalışması sonucu gelişen kas ve kemiklerde meydana …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------