Anasayfa / Hz.İsa Kimdir Hayatı

Hz.İsa Kimdir Hayatı

Hz.İsa Kimdir Hayatı
İsa Mesih Hayatı
İsa Peygamberin Hayatı
İsa Peygamber Kimdir

Hz.İsa Kimdir Hayatı

Hz.İsa (a.s) Hıristiyanlık dininin peygamberi olarak kabul edilir, çünkü İncil ona indirilmiştir. Hıristiyanlar İsa Peygamber için ‘’Tanrı’nın Oğlu’’ tanımını kullanmaktadırlar. İslamiyet inancına göre ise Hz.İsa(a.s) kendisine İncil indirilmiş olan bir Peygamber’dir. Hem İslam dininin hemde Hıristiyanlık dininin Hz.İsa ile ilgili mutabık oldukları konu ise Hz.İsa’nın Mesih olmasıdır.

Hz.İsa’nın doğum tarihi Miladi takvimin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Yani 1 Ocak 0001 diyebiliriz. Hıristiyanlık inancına göre 33 yaşında çarmıha gerilerek ölmüştür. Oysa İslamiyet inancına göre, Hz.İsa ölmemiş ve Allah tarafından göğe çıkartılmıştır. Kıyamete az bir süre kaldığında ise yeryüzüne geri dönecektir.

Kendisine İsa Mesih denilmesinin kökeni Kuran-ı Kerim’dir. Birçok batı dilinde Hz.İsa için ‘’Christ, Christus, Cristo vb.’’ isimler kullanmışlardır. Hem Kuran-ı Kerim’de hemde İncil’de ‘’İsa Mesih’’ isminin kullanıldığı görülmektedir.

Hz.İsa(a.s)’a gönderilmiş olan İncil’de kendisinden sonra bir Peygamberin daha geleceği ifade edilmektedir. Fakat İncil’in tahrif edilmesi nedeniyle bu bilgi silinmiştir. Hz.İsa’nın göğe çıkartılmasının ardından yaklaşık 500 yıl sonra Hz.Muhammed(s.a.v) doğmuştur. İncil’in tahrif edilmesi nedeniyle en doğru kaynak günümüzde Kuran-ı Kerim’dir. Yüce Allah kitabında, her şeyi apaçık bir şekilde anlatmış ve kıyamete kadar Kuran-ı Kerim’in korunacağını, tahrif edilmeyeceğini belirtmiştir.

Kaynakça:
https://tr.wikipedia.org/wiki/İsa

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------