Anasayfa / Hz.Davut Kimdir Hayatı

Hz.Davut Kimdir Hayatı

Hz.Davut Kimdir Hayatı Kısaca

Hz.Davut Kimdir Hayatı

Hz.Davut(a.s) İsrailoğullarına Allah tarafından gönderilen bir Peygamberdir. Hz.Davut(a.s) bir Peygamber olmanın yanında ayrıca dönemin devlet hükümdarıydı. Soyu Hz.Yakub(a.s)’a dayanırdı. Aynı zamanda Hz.Süleyman(a.s)’ın da babasıdır.

Kudüs’te dünyaya gelen Hz.Davut burada yaşamış ve burada vefat etmiştir. Kendisine Allah tarafından dört büyük kitaptan biri olan Zebur indirilmiştir. Kuran-ı Kerim’de tam 16 defa adı zikredilmektedir.

İsrailoğullarına Hz.Davut’tan önce birçok Peygamber gönderilmiş ve gönderilen bu Peygamberler Tevrat’a iman edilmesi gerektiğini bildirmişlerdir. Fakat İsrailoğulları öyle azgınlaşmışlardı ki, Allah tarafından gönderilen bir kitabı değiştirme cüretinde bulundular ve gönderilen Peygamberlere de iman etmediler.

İsrailoğullarının yaptıklarına karşı Allah onları Calut adında Amalika Kavmi’nin hükümdarı ile cezalandırdı. Calut onları vatanlarından çıkardı ve türlü eziyetler etti. Daha sonra Talut isminde bir hükümdar gelerek İsrailoğullarının memleketlerini ve ordularını bir düzene koydu, daha sonra ise Calut’un üzerine yürüdü ve orduda bulunan Hz.Davut(a.s) Calut’u öldürdü. Ardından hükümdar Talut ölünce yerine Hz.Davut(a.s) hükümdar oldu.

Hükümdarlığının ardından Allah tarafından kendisine Peygamberliği vahyedildi ve Zebur indirildi. Hz.Davut bunun üzerine israiloğullarını Allah’ın davetine icabet edip dinine iman etmeye davet etti. Hz.Davut(a.s) hükümdarlığı süresince Filistin, Suriye ve Arap Yarımadası’nın bir kısmını fethederek ülke topraklarını genişletti ve Kudüs’ü başkent yaptı.

Kuran-ı Kerim’de Mescidi Aksa olarak bildirilen Cami’nin yapılması için oğlu Hz.Süleyman(a.s)’a vasiyette bulundu ve yüz yaşındayken vefat etti. Hz.Davut’un kabri Kudüs surlarının dışında olduğu düşünülmektedir.

Hz.Davut(a.s)’un çok güzel ve tesirli bir sesi olduğu dilden dile anlatılmaktadır. Ayrıca kendisine İbrani dilinde, dört büyük kitaptan bir tanesi olan Zebur gelmiştir ve bu kitap Tevrat’tan sonra indirilmiştir. Zebur, genel olarak vaaz ve nasihat içeriklidir ayrıca Tevrat’ı destekler niteliktedir.

Hz.Davut(a.s) çok ağlar ve çok ibadet ederdi. Gündüz vakitlerini oruç tutarak gece vakitlerini ise namaz kılarak değerlendirirdi. Gece saatlerinin sadece üçte birinde uyurdu. Ayrıca Hz.Davut’a Allah tarafından demiri ateşe sokmadan ve dövmeden şekil verebilme yeteneği verilmiştir. Bu sayede demirden zırhlar yapar ve bu sayede çalışarak para kazanırdı. Hiçbir zaman devlet hazinesinden para almazdı.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Nedir ?

REHBERLİK NEDİR? Rehberlik, bir koşulda, durumda, uyum veya seçimde ortada var olan problemin çözülmesinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------