Anasayfa / Hayvanlara Nasıl Davranmalıyız Kısaca

Hayvanlara Nasıl Davranmalıyız Kısaca

Hayvanlara Nasıl Davranmalıyız Kısaca

Hayvanlara her zaman merhamet ile yaklaşmalıyız. Unutulmamalıdır ki, dinimiz İslamiyet’e göre hayvanlar Allah-u Teala’nın dilsiz kullarıdırlar. Bu nedenle onlara asla zarar vermemeli ve eziyet etmemeliyiz.

Hayvanları yakmak, ateşe atmak, sürüklemek, vurmak, yaralamak ve her türlü zarar verici davranışta bulunmak haramdır. Ayrıca bu davranışlar hiçbir insana yakışmaz.

Olaya şimdiye kadar dini açıdan yaklaştık. Birazda sosyal anlamda hayvanlara nasıl davranmamız gerektiğini ele almak istiyorum.

Öncelikle hayvanlara zarar vermek, aklı başında bir insanın yapacağı bir iş değildir. Bunun altını çizerek belirtmek istiyorum. Bizler her zaman hayvanlara karşı sevgi dolu ve merhametle davranmalıyız. Evimizin etrafındaki sahipsiz sokak hayvanları için onların ulaşabileceği muhtelif yerlere süt, su veya onların yiyebilecekleri yiyecekler bırakmalıyız.

Bazı hayvanlar, korku nedeniyle veya yaradılışları nedeniyle insanlara zarar verebilecek niteliktedirler. Bu nedenle yılan, akrep, köpek, sıçan vb. tehlikeli hayvanlardan korunmak gerekir. Şunu bilmeliyiz ki, hayvanlar bize zarar verdiklerinde dahi, bunu muhtemelen korku nedeniyle yapmışlardır. Bu nedenle onları ürkütmemeli ve zarar verici davranışlarda bulunmamalıyız.

Hayvanların yaşamlarını kolaylaştıracak uygulamalar yapmalıyız. Örneğin, penceremizin köşesine kuşlar için yem ve su bırakabiliriz veya sokaktaki yaralı hayvanları ilgili kuruluşlara bildirerek yardımcı olmalarını sağlayabiliriz. Hayvanlar dilsizdirler, bizlere ne istediklerini tam olarak anlatamayabilirler, bizler onların beslenmesini ve sağlıklı bir şekilde yaşamaları için elimizden geldiğince uygun koşulları sağlamalıyız.

Hayvanlara Nasıl Davranmalıyız Kısaca

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

karinca yok etme yolları

Karıncalardan Kurtulmanın En Doğal Çözümü Nedir

İster bahçe katında oturun ister apartmanda; karıncalardan kurtulmak o kadar da basit değildir. Çünkü karıncalar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------