Anasayfa / Hangi Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur

Hangi Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur

Hangi Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur Yararları Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için vitaminler olmazsa olmaz organik bileşiklerdir. Vücut içerisinde metabolik olayların gerçekleşmesi ve sağlıklı yaşamın devamı için vitaminler zorunlu ihtiyaçlardır.

Hangi Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur

B1 Vitamini

Sebze, tahıl, meyve ve baklagillerde bulunur. Ergenlik döneminde sinir sisteminin gelişimini ve hızlı metabolizma için vücut bu vitamine ihtiyaç duyar. B1 Vitaminin eksik olduğu bireylerde iştahsızlık, kusma, huzursuzluk, nefes almada zorluk, kalp çarpıntısı, morarma, kalp yetmezliği ve daha birçok rahatsızlık görülebilir.

B2 Vitamini

Süt ve süt ürünlerinde, yeşil sebzelerde ve sakatatlar da bulunur.  B2 Vitaminin eksik olduğu bireylerde görme bozuklukları, deri ve mukoza hastalıkları, dudak kenarlarında çatlama gibi sorunlar görülmektedir.

B6 Vitamini

Tahıl, yumurta ve et gibi ürünlerde bulunur. B6 Vitaminin eksik olduğu bireylerde göz, ağız ve burun çevresinde aşırı yağlanma meydana gelir. Ayrıca dilde şişme görülmektedir.

B12 Vitamini

Et, deniz ürünleri, yumurta ve diğer hayvansal ürünlerde bulunur. B12 Vitaminin eksik olduğu bireylerde sinir sistemi bozuklukları ve anemi görülmektedir.

C Vitamini

Kuşburnu, turunçgiller, brokoli, domates, biber, karnabahar ve ıspanak gibi besinlerde bulunur. Doku sağlığı için kolajen üretimi sağlar.

A Vitamini

Balık, yumurta, tereyağı ve sarı renge sahip bazı meyvelerde bulunmaktadır. A Vitamininin eksik olduğu bireylerde aşırı derecede zayıflık, kısa boy, yetersiz gözyaşı salgılanması ve gece körlüğü gibi rahatsızlıklar görülmektedir.

D Vitamini

Balık, süt ürünleri ve yumurta sarısında bulunmaktadır. Ayrıca güneş ışığında da bol miktarda D Vitamini bulunmaktadır. D Vitamini eksikliği bulunan bireylerde raşitizm, kemiklerde kalsiyum ve fosfor eksikliğine neden olur. Bununla beraber baş terlemesi, kaşıntı, uykusuzluk, kaslarda zayıflık, kafatası yumuşaması gibi birçok önemli sağlık sorununa neden olabilmektedir.

E Vitamini

Tahıl ürünlerinde, balık ve balık yağında, kuruyemişlerde, yumurtanın sarı kısmında ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur. Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar ve damar sağlığını korur. Ayrıca ergenlik dönemindeki gençlerde vücudu zararlı maddelerden korur.

K Vitamini

Yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur. Genellikle bağırsaklardaki bakteriler tarafından üretilir ve kanın pıhtılaştırılması için gereklidir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

karinca yok etme yolları

Karıncalardan Kurtulmanın En Doğal Çözümü Nedir

İster bahçe katında oturun ister apartmanda; karıncalardan kurtulmak o kadar da basit değildir. Çünkü karıncalar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------