Anasayfa / Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Menkul Değerler

Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Menkul Değerler

Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Menkul Değerler

Literatürde ”alım satım amaçlı” olarak da adlandırılan menkul kıymet grubu Türkiye Muhasebe Standartlarında gerçeğe uygun değer farkı kar veya zarara yansıtılan menkul kıymetler olarak isimlendirilmektedir.

Bir menkul kıymet; yakın zamanda satılmak amacı ile edinilmiş, birlikte yönetilen ve son zamanlarda kısa dönemde kar etme konusunda belirgin bir eğilimi bulunduğu yönünde delil bulunan belirli finansal araçlardan oluşan bir portföyün parçası yada bir türev ürün ise ilgili menkul kıymetler ”gerçeğe uygun değer farkı kar/zarara yansıtılan (alım satım amaçlı) menkul kıymetler” sınıfına girmektedir. Genellikle işletmeler bu tür menkul kıymetleri günlük, haftalık yada aylık fiyat değişim etkilerinden yararlanmak ve kısa sürede yüksek faiz getirisi sağlamak amacı ile edinmektedirler.

Aktif bir piyasada kayıtlı bir piyasa fiyatı bulunmayan ve gerçeğe uygun değeri güvenilir bir şekilde ölçülemeyen öz kaynağa dayalı finansal araçlara yapılan yatırımların gerçeğe uygun değer farkı kar veya zarara yansıtılan olarak tanımlanması mümkün değildir. Örneğin bir işletmenin herhangi bir organize piyasada işlem görmeyen başka bir işletmenin hisse senetlerini satın alması durumunda, satın alınan hisse senetlerinin aktif bir piyasası olmadığı için, gerçeğe uygun değeri güvenilir bir biçimde ölçülemeyeceğinden söz konusu hisse senetlerini gerçeğe uygun değer farkı kar veya zarara yansıtılan olarak sınıflandırması mümkün olamayacaktır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------