Anasayfa / Gençliğe Hitabe Ne Zaman Okundu

Gençliğe Hitabe Ne Zaman Okundu

Gençliğe Hitabe Ne Zaman Okundu
Gençliğe Hitabe Ne Zaman Yazıldı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençliğine hitabesi 20 Ekim 1927 tarihinde okunmuştur.

Gençliğe Hitabe, Atatürk’ün nutuk adlı eserinin sonunda okunmuş ve Nutuk Gençliğe hitabe ile bitirilmiştir. Atatürk, Vatan topraklarını Türk gençliğine emanet ettiğini belirtmiş ve hemen ardından Türk gençliğine yani bizlere gençliğe hitabeyi okumuştur.

Elbette o günkü konuşma diliyle günümüz dili aynı değildir Bu nedenle, gençliğe hitabe Ord.Prof.Dr.Hıfzı Veldet Velidedeoğlu tarafından günümüz Türkçesine uyarlanarak, gençlerimizin anlayabileceği bir şekilde kaleme alınmış ve düzeltmeler yapılmıştır.

Velidedeoğlu tarafından günümüz Türkçesine uyarlanmadan önceki gençliğe hitabe şu şekildeydi;

“Ey Türk gençliği!

Birinci ödevin Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini, sonsuza dek korumak ve savunmaktır.

Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel, senin en değerli (güven) kaynağındır. Gelecekte de, yurt içinde ve dışında, seni bu kaynaktan yoksun etmek isteyecek kötüler bulunacaktır. Bir gün, bağımsızlığını ve cumhuriyetini savunmak zorunda kalırsan, göreve atılmak için içinde bulunacağın ortamın olanak ve koşullarını düşünmeyeceksin! Bu olanak ve koşullar çok elverişsiz olabilir. Bağımsızlığına ve cumhuriyetine kıymak isteyecek düşmanlar, bütün dünyada benzeri görülmedik bir yenginin temsilcisi olabilirler. Zorla ya da aldatıcı düzenlerle, sevgili yurdunun bütün kaleleri alınmış, bütün gemi yapım yerleri ele geçirilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve yurdun her köşesine eylemli olarak girilmiş olabilir.

Bütün bu durumlardan daha acı ve daha korkunç olmak üzere, yurdun içinde yönetim başında bulunanlar, aymazlık ve sapkınlık ve üstelik hayinlik içinde bulunabilirler. Dahası, yönetim başında bulunan böyleleri, kişisel çıkarlarını, yurduna girip yayılmış olan (dış) düşmanların siyasal amaçlarıyla birleştirebilirler.Ulus, yoksulluk ve darlık içinde ezgin ve bitkin düşmüş olabilir.

Ey Türk geleceğinin genç kuşakları! İşte bu ortam ve koşullarda bile ödevin, Türk bağımsızlığını ve cumhuriyetini kurtarmaktır.

Gereksindiğin güç, damarlarındaki soylu kanda vardır.”

                                                      Mustafa Kemal Atatürk, 20 Ekim 1927

Gençliğe Hitabe Ne Zaman Okundu

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------