Anasayfa / Fil Olayı Nedir Kısaca Özeti

Fil Olayı Nedir Kısaca Özeti

Fil Olayı Nedir Kısaca Özeti

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in doğduğu yıl yaşanan ve o yıla fil yılı denilmesine neden olan bu olay Yemen valisi Ebrehe’nin Kabe’yi yıkma teşebbüsüdür.

Yemen Valisi olan Ebrehe, çok büyük bir fil ordusu hazırlatarak Kabe’yi yıkmak için yola çıkar. O sırada Kabe’nin etrafında yaşamakta olan insanlar büyük bir korku içerisinde olacakları beklemekteydiler. Sabaha yakın bir saatte Ebrehe ve fillerden oluşan ordusu Mekke’ye çok yaklaşmışlardı. Fillerin başında da Mamud adı verilen ve oradaki fillerin en büyüğü olan bu fil, Mekke’ye yaklaşıldığında bir anda yere çöktü.

Ebrehe’nin askerleri her ne kadar fili kaldırmak isteseler de bunu başaramadılar. Bu esnada diğer filler de kaçışmaya başladılar. Bunun ardından Allah-u Teala’nın izniyle, sürüler halinde Ebabil kuşları gelerek ayaklarındaki taşları Ebrehe’ye ve askerlerine atmaya başladılar. Atılan taşlar onları telef etmişti. Allah-u Teala bu olayı Kuran-ı Kerim’de Fil Suresinde şöyle bildirmiştir;

“Görmedin mi Rabbin fil sahiplerine ne yaptı? Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? Üstlerine sürü sürü kuşlar gönderdi. Onlara çamurdan sertleşmiş taşlar atıyorlardı. Nihâyet onları yenilmiş ekin yaprağı gibi yaptı.”

Kaynakça:
http://www.hakkindabilgi2016.com/fil-vakasinin-kisaca-ve-ozet-anlatimi-4758.Aspx

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

karinca yok etme yolları

Karıncalardan Kurtulmanın En Doğal Çözümü Nedir

İster bahçe katında oturun ister apartmanda; karıncalardan kurtulmak o kadar da basit değildir. Çünkü karıncalar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------